Emlakçılıkta kadınların kazancı erkeklerden fazla

Para kazanmada kadınlar hep erkeklerin arkasında kalsa da gayrimenkulcü kadınlar günlük 110 lira kazanırken, erkekler 109 lira kazanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye'deki iş yerlerine ait elde ettiği verileri paylaştı. Verilere göre, Türkiye’deki iş yerlerinin yüzde 65’inde 1-3 kişi çalışıyor. Çalışanların günlük kazançta erkekleri geçtiği çok az sektörden biride emlakçılık oldu.

SSK’lı işyerleri kapsamında Türkiye’de toplam 1 milyon 854 bin işyeri bulunuyor. Bu işyerlerinin 700 bininde sadece bir kişi çalışıyor. 2 veya 3 kişinin çalıştığı işyerlerinin sayısı ise 515 bin.
SSK’lı işlerde sektörler bazında günlük kazançlarda ise en düşük ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışılan işlerde kazanılıyor.

Gelir farkı dikkat çekici

Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde de kadın ve erkekler arasında gelir farkı dikkat çekiyor. Bu alanda çalışan erkeklerin günlük kazancı 339 lira olurken, kadınlarınki 263 lirada kalıyor.

Kadınlar günlük 110 lira kazanıyor

Kadınların günlük kazanç alanında erkekleri küçük bir farkla da olsa geride bıraktığı sektörler ise çok az. Bunlardan biri de gayrimenkul faaliyetleri. Gayrimenkul faaliyetlerinde kadınlar günlük 110 lira kazanırken, erkekler 109 lira kazanıyor.

5 ödüllü Kırmızıtaş

Bu alanda gayrimenkul danışmanları arasında en başarılı isim olan Evrim Kırmızıtaş Başaran'ın hem dünya hem Türkiye şampiyonlukları bulunmakta. Kırmızıtaş Başaran, geçtiğimiz aylarda Remax Türkiye'nin düzenlediği ödül gecesinde toplam 5 ödül birden almıştı.

Bu ödüller arasında en çok dikkat çekeni ve gayrimenkul sektöründe ilk kez bir Türk'e verilen 'Lifetime Achievement' yani 'Yaşam Boyu Başarı' uluslararası ödülüydü.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Remax Dünya Rekortmeni Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Ödüllerden en değerlisi Amerika'dan gelen en az 7 yıl çalışmış olma ve toplamda 3 milyon dolar ve üzeri hizmet bedeli kazanma koşulu olan ‘Lifetime Achievement' yani 'Yaşam Boyu Başarı' uluslararası ödülümü sahnede büyük bir çoşkuyla almak oldu" dedi.

İlk ve tek kadın

Remax Türkiye tarihinde bu ödülü alan ilk ve tek kadın olduğunu da belirten Başaran, "Remax Türkiye tarihine bir kadın olarak destan yazarak adımı altın harflerle kazımış oldum." diyerek sözlerini noktaladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler