Emlak Konut’tan Küçükçekmece’ye 8 bin konutluk proje

Emlak Konut GYO, bu yıl ihale edeceği Küçükçekmece arazisine 8 bin konut ve sosyal alanlardan oluşan dev bir şehir kuracak.

Bugüne kadar birçok konut projesine imza atan Emlak Konut GYO, bu yıl bitmeden Küçükçekmece'de yeni bir ihaleye çıkacak. Yaklaşık 1 milyon metrekare arsa içinde kurulacak dev şehirde 7-8 bin konut bulunacak. İhaleye yılın son çeyreğinde çıkılması planlanıyor. Denizi ve gölü aynı lokasyonda kucaklayan yeni şehirde geçmişin özlenen değerlerine de yer verilecek.

Her kesimi kapsayacak

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 7-8 etaptan oluşacak yeni şehirde her kesime uygun konutlar bulunacağını söyledi. Kurum, "Proje daha ihaleye çıkmadan yabancı yatırımcıların da ilgi odağı oldu. Deniz ve göl manzarasını konutlara değil vatandaşın kullanımına yönelik kurguladık" dedi.

Florya son çeyrekte

Galatasaray'ın Florya arazisi de son çeyrekte ihaleye çıkarılacak. 20 dönüm arazi içinde konutlar ve ticari alanlar bulunacak. Galatasaray'ın Riva arazisine de kendi kendine yetebilen ekolojik proje inşa edilecek. Murat Kurum, "Kullanılan inşaat malzemesi bile ekolojik olacak. Konut, ticari ve turizm imarlı arazide yaklaşık 2 bin bağımsız ünite olacak. İstanbul'un yanıbaşındaki projede atlı binicilik gibi birçok alternatif de yer alacak.

Yeni arsalar alacak

Bir yandan var olan arsalar birbir ihaleye çıkaracak olan Emlak Konut, bir yandan da yeni arsa alımları için çalışma yürütüyor. Bu yıl içinde 1 milar 500 milyon liralık arsa alacaklarını belirten Murat Kurum, arazi alımlarında ağırlığın yine İstanbul olduğunu söyledi.

Malzeme israfına eleştiri

Genel Müdür Murat Kurum, Türk müteahhitlik sektörünün kendini sürekli yenilediğine de dikkat çekti. Kurum, "Her yeni projede üstüne daha farklı ne ekleyebiliriz diye düşünülüyor. Farklı mimariler ve çok yüksek standartlarda daire içi malzemeler kullanılıyor. Bunlar güzel gelişmeler ancak satın alma gücü de göz önüne alındığında projelerde israfa kaçacak malzemeden kaçınmak gerekiyor. İnşaat firmaları bundan sonra yapacağı konut projelerinde finansman konusuna da fokuslanmalı. Konut alıcısının finansmana kalay ulaşımı şart" dedi.

Yeni Şafak

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler