Emlak Konut GYO Saraçoğlu Mahallesi’ni yeniden canlandırıyor

Ankara Çankaya ilçesi Kızılay’ın kalbinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut GYO’nun geliştireceği projeyle yeniden hayat buluyor.

Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde siyasetçilerin, bakanların, milletvekillerinin ikamet ettiği Saraçoğlu Mahallesi yeniden doğuyor. Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Emlak Konut GYO, Saraçoğlu Mahallesi’nde özüne sadık kalarak bölge ihtiyaçlarına da karşılık verecek şekilde Ankara halkına yeniden sunmak için çalışmalara başlıyor.

Emlak Konut GYO, Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olma özelliğine sahip, milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi’ni yenileme projesi kapsamında imza töreni düzenlendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un katılımıyla düzenlenen imza töreni bugün gerçekleşti.

Törende konuşma yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bu proje Emlak Konut için bir sosyal sorumluluk projesidir. 72 yıl önce Emlakbank tarafından geliştirilen bu proje Emlak Konut tarafından hayata geçirilecek. Gece gündüz çalıştılar, tüm detayları incelediler. Sayın Genel Müdür hazırlık aşamasında herkesle görüştü, tüm önerileri aldı. Ortak anlayışla güzel bir proje ortaya çıkmış oldu" dedi.

Saraçoğlu Mahallesi tüm özelliklerini koruyacak

Ağbal, "Saraçoğlu Mahallesi bütün özelikleriyle korunacak, tek bir tuğla bile yerinden oynamayacak, yeşil alanları ve ağaçları korunacak. Kentsel sit alanı olan Saraçoğlu Mahallesi sit olma özelliğine uygun bir şekilde gelecek nesillere taşınacak. Projeyle birlikte Sakarya’dan sonra Saraçoğlu Mahallesi de cazibe merkezi olacak. Gençlerin buluşma noktası haline gelecek. Sosya-kültürel alanlarıyla 24 saat yaşayacak bir mekan haline gelecek" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Saraçoğlu Mahallesi 3 kattan yüksek olmayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, şehirler büyük bir nüfus baskısı altında. Dünyanın tüm büyükşehirlerinde bu durum aynı. Büyükşehirlerin sorunları daha da karmaşık hale geliyor. Ayrıca şehirlerde rant baskısı ortaya çıkıyor. Saracoğlu Mahallesi projesinde de böyle bir endişe vardı, tarihi yapılar heba edilecek mi endişesi vardı, ortaya çıkan proje tüm endişeleri ortadan kaldırdı.

Yüzde 44,12’si sosyal donatı, Yüzde 55,88 turizm kültür konut ve ticaret alanı olarak ayrıldı. Neredeyse yarısı turizm alanı olarak projelendirildi. 3 kattan daha fazla yükseklik olmayacak projedeki, ağaçlar da korunuyor. Saraçoğlu Mahallesi; müzesi, alışveriş, konutları, turizm alanları, sosyal donatı alanlarıyla Ankara halkının hizmetinde olacak. İstanbul, Ankara’nın şehir rantları baskısı altında ezilmemesi için çalışıyoruz. Bunun için önlemler alıyoruz. Şehirlerimizin bütün değerlerine sahip çıkacağız, daha da güzelleştirerek yaşanabilirliğini artıracağız.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Saraçoğlu Mahallesi’ni ayağa kaldırıyoruz

Saraçoğlu Mahallesi basın toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası dünyanın en eski yerleşim alanlarından birisi. 2000’li yılların başına kadar tarihi eserleri yok etmeyi amaç bilenler oldu. Zamanında ticaret yapacağız diye tarihi eserleri yok etmişiz. Mimar Sinan’ın güzelim hamamını yol açacağız diye belediyelerimiz kendileri yıkmış. Tarihi Kentler Birliği başkanlığım sırasında tarihi eserleri korunması ve içine fonksiyonlar eklenmesi adına kurduğumuz birliklerle belediyeleri eğitmeye çalıştık. Eskiden tarihi eserleri kalıntı gibi gören belediyeler, artık bu eserleri korumanın ve içine fonksiyon yükleme peşinde. Keşke bu 80-100 sene öncesinden devam eden bir anlayış olsaydı.

Saracoğlu Mahallesi de bu doğrultuda ortaya çıkmış bir proje. Buradaki tüm binaların, ağaçların korunduğu bir projeyi sunuyoruz. Bu noktada Saraçoğlu Mahallesi’ni ayağa kaldırıyoruz. Bugün itibariyle Ankara’da yeni bir yaşam merkezi ortaya çıkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Ulaşım imkanları genişleyecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Tuna ise “Saraçoğlu Mahallesi projesiyle Ankara için çok önemli, kalbinde yer alan bir projeden bahsediyoruz. Bu projeyle birlikte Keçiören metrosunun Kızılay’a gelişiyle birlikte dolmuş durakları yer altına alınacak. Bu doğrultuda bölgedeki sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız. Zırhlı birliklere taşınacak olan Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlığı’nın müze olarak yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Çok katlı binalar yapılmayacak, aslına uygun olarak yenilenecek

Saraçoğlu Mahallesi’nin Çankaya için özlemini duydukları bir proje olduğunu söyleyen Çankaya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen, koruma altında olan tescilli binaların olduğu bir bölge olan Saraçoğlu Mahallesi’nin erken Cumhuriyet döneminin en önemli mimari eserlerinden birisi olduğunu söyledi. Taşdelen, “Bu projeyle Kızılay eski albenisini de kazanacak ve Ankara’nın merkezi olacak. Bütün tescilli yapıların korunması çok önemli, geçmişe sahip çıkmak demek. Bir dönem buranın yıkılıp çok katlı binaların yapılacağı konuşuluyordu ancak bugün burası korunuyor ve aslına uygun olarak yenileniyor.” dedi.

 

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum ise, Saraçoğlu Mahallesi’ni yenileme projesinde destek veren Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, üç bakanın huzurunda heyecanlı bir konuşma yaparak Mahalle için hedeflerini anlattı.

Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün yaşantısını gelecek nesillere taşıyoruz

Özüne sadık kalarak bölge ihtiyaçlarına da karşılık verecek şekilde Ankara halkına yeniden sunmak için çalışmalar başlanan Saraçoğlu Mahallesi projesiyle ilgili bilgiler veren Kurum, “Milli mirasımız Saraçoğlu Mahallesi’ni Ankara’nın halkına sunmak üzere bu projeyi başlatmış olduk. Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olma özelliğine sahip milli mimarlık anlayışının en önemli örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi geçmişine uygun olarak geleneksel mimari temasıyla tasarlandı. Tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli ağaçlar ve tüm tescilli yapılar Kültür Bakanlığı’nın kurumlarından onaylanarak, korunarak yenilenmek üzere bu projeyi hayata geçiriyoruz. Milli mirasımızı gelecek nesillere aktarma noktasında öncülük etmeye çalışıyoruz. Ankara için böylesine büyük bir öneme sahip projemizin ihalesinin ilk oturumunu da 19 Nisan’da yapmayı planlıyoruz” dedi.

Murat Kurum sözlerine şöyle devam etti:

1940’lı yıllarda geliştirilen Saraçoğlu Mahallesi, bugün atıl kullanılmayan, daha önce de sadece kamu lojmanları olarak kullanılan, ancak Ankara halkının çok fazla kullanmadığı bir yerdi. 72 yıl önce Emlakbank tarafından bu proje geliştirildi. Planlı şehircilik anlayışıyla çalıştığımız 2003 yılından bugüne yaklaşık 128 bin konut geliştirdik. Bu süreçte Emlakbank’ın geliştirdiği projeyle Emlak Konut olarak yürütmekte de ayrıca bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz.

Ankara’nın kalbinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi, insanların hüznü mutluluğu birlikte paylaştığı 120 bin metrekarelik bir alan. Bu alan içerisinde yaklaşık 453 lojman bulunuyor. 250’ye yakında tescilli ağaçlarımız var. Biz bu lojmanları ve ağaçları aslına uygun olarak yenileyeceğiz. Ankara halkının kullanımına sunacağız. Burada gencinden yaşlısına, çoluğundan çocuğuna, eğitim, öğretim, kültür, sanat aklınıza faaliyet alanında gelebilecek her türlü faaliyeti burada yapabileceğiniz bir proje olması yönünde çok uğraş veriyoruz.”

Saraçoğlu Mahallesi yeniden düzenlendiğinde sımsıcak mahalle kültürünü yaşatacak.

Geleneksel Türk Evi kurgusuyla yeniden hayat buluyor…

Ankara’nın yoğun gündemi ve karmaşası içerisinde yaklaşık 120.000 metrekarelik alanda çınar ve kestane ağaçlarıyla çevrelenmiş doğal klima etkisiyle yemyeşil dokusuyla ön plana çıkan Saraçoğlu Mahallesi tüm bu özelliklerine rağmen, günümüzde kullanılamayan atıl alanlar olarak varlığını sürdürüyor.

İçerisinde 435 lojmanın yanı sıra 250 tescilli anıt ağaç, okul, kütüphane, dükkânlar ve açık alanları barındıran Saraçoğlu Mahallesi, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 14.04.1979 günlü A-1610 sayılı kararı ile 1.Derece Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Geleneksel Türk Evi kurgusuyla 1940’lı yıllarda Emlak Bank tarafından ülkemizin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak ön plana çıkan Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut ile özüne sadık kalınarak yeniden eski görkemine kavuşuyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler