Emlak Konut GYO Riva’ya özel eko köy projesi geliştiriyor

Emlak Konut GYO, Riva’daki Galatasaray’ın arazisine İBB’nin çevresel sürdürülebilirlik kararları doğrultusunda eko köy kurma kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sekiz yıl önce açıkladığı Çevresel Sürdürülebilirlik Açısından Kritik Öneme Sahip Alanları’n Riva’yı etkileyen kısmını Emlak Konut GYO gerçekleştiriyor. Kurum, bu gerekçe ile Riva’da Galatasaray’ın 1 milyon 76 bin 20 metrekarelik arsasında birçok doğal özellikleri olan eko köy kuracak.

İstanbul’da sürdürülebilirlik temelinde yürütülen planları doğrultusunda çalışmalarını yönlendiren Emlak Konut GYO, doğal işlevi bozulmaması gereken kritik ekosistemleri, hassas ekosistemleri, doğal işlevleri geri kazandırılması gereken alanları, su döngüsünün sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahip toprakları, ekolojik koridorları ve erozyona duyarlı alanlar kapsamına giren Riva’daki Galatasaray’ın arsasında özel bir proje geliştirecek.

Emlak Konut GYO Riva özel bölge kapsamında

İBB’nin bu gerekçeleri sıraladığı alanlara Anadolu yakasında Elmalı ve Ömerli Su Toplama Havzaları, Beykoz Geri Görünüm Bölgesi, Sahilköy, Şile’nin güney kısımları, Ağva’daki orman alanları ve Riva’daki alanlar özel bölgelere giriyor.

Bu hassasiyete dikkat eden Emlak Konut GYO, geliştireceği eko köyde alanlar için alt ölçekli plan çalışmalarında; ilgili kurumların görüşü, alanın özellikleri, sağlıklaştırma, yoğunluk azaltma, tasfiye ve mutlak surette koruma altına alma gibi noktalara dikkat edecek.

Emlak Konut GYO’nun proje geliştireceği arazi 1.076.020 metrekarelik bir yüzölçümüne sahip bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2008’de yaptığı açıklama arazide eko-köy kurulacağını açıklamıştı. “Şehrimizin en büyük proje alanı” olarak nitelenen proje hakkında konuşan Topbaş, “Riva’yı, İstanbul’un yeşil-mavi kaçış noktası ve doğayla buluşma alanı olarak hazırlıyoruz.” diye konuşmuştu.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü arasında 29 Haziran 2016’da imzalanan protokol ile geliştirilen ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan eko-köy toplamda 869.522 metrekare konut alanına sahip olacak. Arazide ayrıca 206.497 metrekarelik bir de özel orman alanı yer alacak.

Orman, sebze ve meyve bahçeleri, ticari ve hobi amaçlı tarım alanları, hayvancılık tesisleri gibi köy ve doğa yaşantısının modern yaşantı ile harmanlandığı birçok farklı konseptin yer alacağı projenin ihalesi için başvurular 12 Mayıs 2017’de başladı. İhalenin ilk oturumu 8 Haziran 2017 Perşembe günü saat 14.30’da Ataşehir’deki genel müdürlükte gerçekleştirilecek.

8 Haziran 2017
14.30
Ataşehir Genel Müdürlük Binası

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler