Emlak Konut GYO hisse senetlerinin yüzde 70’i yabancılarda

Son verilere göre, Emlak Konut GYO’nun hisse senetlerinin yüzde 70’inden fazlası yabancı ülke kuruluş ve vatandaşları tarafından tutuluyor.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, şirketin hisse sentlerine uluslararası yatırımcılarının ilgisinin çok kuvvetli olduğunu belirterek son verilere göre, hisse senetlerinin yüzde 70’inden fazlasının yabancı ülke kuruluş ve vatandaşları tarafından tutulduğunu söyledi.

Emlak Konut GYO’nun 12 milyar TL'ye yakın piyasa değeriyle, Borsa İstanbul'da işlem gören tüm şirketler arasında ilk 20 arasında yer aldığını kaydeden Murat Kurum, borsada işlem gören tüm GYO'ların toplam değerinin yarısını, Emlak Konut GYO’nun tek başına oluşturduğunu söyledi. 

Karın yüzde 40’ını yatırımcı ile paylaşıyor

Emlak Konut GYO’nun yatırımcısından elde ettiği kaynağı karlı projeler yaparak değerlendirdiğini anlatan Genel Müdür Kurum, neticede elde edilen karın yüzde 40’ının da nakit temettü olarak yatırımcı ile paylaşıldığının altını çizdi. 

Emlak Konut GYO gibi halka açık bir firmaların hisse senedi yoluyla, küçük yatırımcılara İstanbul'un ve Türkiye'nin en iyi projelerine ortak olma imkânı sağladıklarını anlatan Murat Kurum, Borsa İstanbul’un ve hükümetin piyasaların gelişmesi konusundaki teşviki ve seferberliğine de dikkat çekti. 

Gelecek yıllarda hem borsanın hem de türev piyasaların çok hızlı bir şekilde gelişeceğini kaydeden Kurum, artık toplumun her tabakasının bu yatırım araçlarıyla çok ilgili olduğunu söyledi. Yatırımlarını bu alanlarda değerlendirenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını da vurgu yapan Kurum, bu durumun gelecek açısından umut verici olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler