Emlak Konut GYO Alsancak projesi için Tariş’le anlaştı

Emlak Konut GYO, dün gece Tariş Kooperatif Birlikleri anlaşmaya vardığı İzmir’de proje geliştirme planlamasının detaylarını açıklıyor.

Emlak Konut GYO ile Tariş Kooperatif Birlikleri 1 Aralık 2016’da İzmir Alsancak’ta Liman Arkası olarak bilinen bölgede yeni bir proje geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Toplamda 140 bin metrekare alan büyüklüğe sahip İzmir Liman Arkası bölgesindeki proje turizm, ticaret ve kültür odaklı olacak şekilde tasarlanıyor. Yaklaşık 820 milyon TL hasılat öngörülen proje ile İzmir’in atıl kalmış olan bu kısmını kentin kullanımına kazandırılması, fiziksel ve görsel açıdan sağlıklı mekanlar oluşturulması ve şehrin kentsel yaşam standardını arttırılması hedefleniyor.

Düzenlenen imza töreninde Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ile birlikte Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Hüseyin Cahit Çetin, Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkan Yardımcısı Faruk Aydın ve Yemta A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Özbek bulundu.

Protokol imza töreninde görüşlerini dile getiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, daha önce de İzmir'de farklı projeler geliştirdiklerini hatırlattı. Kurum, Tariş Kooperatif Birlikleri yapılan aşlamayı 'tarihi' olarak niteleyerek, İzmir’in kendileri açısından taşıdığı öneme değindi.

26 yıldır İzmir'deler

Mavişehir bölgesi ile Emlak Bankası'nın 1990’lı yıllardan itibaren bölgede bulunduğuna dikkat çeken Kurum, "Emlak Konut GYO olarak 2000’li yıllardan itibaren biz de bu bölgeye yatırım yaparak yaşam kalitesi yüksek, modern yaşam alanları oluşturmaya başladık. “Soyak Mavişehir”, “Emlak Konut Pelikan Sitesi”, “Mavişehir Modern” ve “Park Yaşam Mavişehir” gibi proje değerleri toplamı yaklaşık 1.2 milyar TL’yi bulan projeleri başarıyla tamamladık. Yaklaşık 4.000 bağımsız bölüm hak sahiplerine teslim edildi" diye konuştu.

Kurum, 150 bin üyesi ile Tariş ve Yemta'nın sadece İzmir'i değil, bütün Ege Bölgesini temsil ettiğine inandığını kaydederek, "Emlak Konut GYO markasını İzmirlilerin hizmetine sunmaktan mutluluk duyacağız. İzmir Liman Arkası olarak bilinen, yeni kent merkezi olması planlanan alanda 140 bin metrekare alan üzerinde bir proje hazırladık.

Atıl alanlar değerleniyor

Eskimiş ve kentin kullanım dışında kalan bu alanın; sosyal, kültürel ve teknik altyapı ihtiyaçlarını da karşılayarak geliştirmeyi planlıyoruz. Turizm, Ticaret ve Kültür odaklı projenin İzmir’imizin ekonomik dinamiklerine, turizm potansiyeline ve kültürel faaliyetlerine önemli katkı sağlamasını hedefledik. Bölgenin, Turizm, Ticaret ve Kültür odaklı olarak yeniden işlevlendirilmesi sonucunda asıl kazanan İzmir olacaktır.

Emlak Konut GYO yüzde 20 alacak

Birliklerle yapmış olduğumuz anlaşmaya göre bu projeden hedeflediğimiz asgari gelir 820 milyon TL olup, bu bedelin %20 si Emlak Konut GYO'nun, % 80'i de birliklerin payı olacaktır.”dedi.

Bu toprakların değerini yine bu topraklarla paylaşan proje

İmza töreninde konuşan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifler Birliği Başkanı Cahit Çetinsöz konusu projenin ülkenin en önemli sosyal projelerinden biri olduğunu ifade ederek üreticilerin 100 yıllık birikimlerinin ekonomik değerlerini arttırarak günümüze ulaştığını söyledi.

Tariş üretici ortaklarının toprakta ürettiğini tarımsal ekonomiye kattığını kaydeden Çetin şöyle konuştu: “çiftçi ortaklarımız bugüne tarım, tarımsal sanayi ve istihdama yönelik kattıkları değerlerle geldi. Bu projeyle birlikte bu değerlerin yanı sıra çiftçilerimize ve ülke ekonomimize farklı alanlarda da desteğimizi çeşitlendirerek sürdürüyoruz. Bu toprakların değerini yine bu topraklarla paylaşan önemli projenin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. ” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler