Emlak Katılım Bankası sektöre taze kan getirecek

Özel sermaye yatırımlarını artırmak, ileri teknolojiye finansman sağlamak için Türkiye Kalkınma Fonu kurulurken Emlak Katılım Bankası da sektöre taze kan getirecek…

Türkiye Emlak Bankası ya da yeni adıyla Türkiye Emlak Katılım Bankası en kısa sürede faaliyete geçiyor. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki Sayın’a göre, gayrimenkul sektörünün en iyi uygulamalar kapsamında finansmanını yönlendirecek banka, yıl sonuna kadar faaliyete geçmiş olacak.

Genel müdürlük binasının ve bankanın yazılım programının tamamlandığını dile getiren Sayın, “Hizmet müsaadesinde BDDK’nın istediği kurallar var, onu tamamladığımız zaman BDDK’ya müracaat olacak. Müsaadesini alır almaz da faaliyete geçeceğiz” dedi.

Kamunun atıl arazilerini Emlak Bankası değerlendirecek

Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Genel Kurulu’nun 3 Eylül’de gerçekleştirildiğini söyleyen Sayın, Genel Kurul’da Türkiye Emlak Katılım Bankası Ana Sözleşmesi’nin kabul edildiğini vurguladı. Çok güzel proje hazırlıkları içinde olduklarını ve sektöre hızlı gireceklerini söyleyen Sayın, “Artık katılım bankası statüsünde çalışacağız. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Emlak Bankası’na güzel bir kaynak söyledi: Milli Emlak’ın, kamu kurum ve kuruluşlarının atıl arazileri Emlak Bankası’nca değerlendirilecek.

Bu arazilerin bize verilmesi için bir kanun gerekiyor. Bunun çalışması yapılıyor. Emlak Katılım Bankası olarak hem ülkemize hem de milletimize faydalı işler yapacağız. İthal ikameli proje kredileri desteklenecek, özellikle sermaye ortaklığı ve doğrudan ortaklık yoluyla destek vereceğiz. Parçalanmış arazilerin birleştirilmesinde yardımcı olacağız. Ayrıca OSB’lerin kurulmasında, arazi temininde yardımcı olacağız. Küçük sanayi sitelerine yönelik arazi temini çalışmalarına başlayacağız.

Çiftlik arazilerinin altyapısı radarda

Dışa dönük, satışı olabilecek çiftlik arazilerinin altyapısını yapabiliriz. Ayrıca kiralamada ‘sukuk’u kullanabiliriz. Bugün katılım bankaları bunu yapabiliyor. Tabii ismimiz ‘Türkiye Emlak Katılım Bankası’ olduğu için emlak işlerini yaparken de diğer emlak işlerinden de uzak kalacak değiliz” diye konuştu.

Kıymetli taşlara yatırım

Emlak Katılım Bankası olarak kıymetli taş konusuna da eğilmek istediklerini açıklayan Sayın, kıymetli taşların değerlendirilmesinde İstanbul’un merkez olması arzusunda olduklarını vurguladı. Türk Cumhuriyetleri’nde yakut, elmas, zümrüt gibi çok kıymetli taşlar bulunduğunu belirten Sayın, “Bu kıymetli taşların çoğu Hindistan’a gidiyor. Hindistan’da kesilip, biçilip cilalanıyor. Bunun merkezinin Türkiye ve İstanbul olmasını istiyoruz. Banka olarak bunun finansmanında yardımcı olabiliriz. Gerekirse sermaye ortaklığı ve doğrudan ortaklığa gidebiliriz. Bunun büyük bir istihdam yaratacağını düşünüyoruz. Yönetim Kurulu karar verirse, bu alana gireceğiz” dedi.

Hülya Genç Sertkaya-Para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir