Emlak ve inşaat 36 soruluk anketle mercek altına alındı

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü gayrimenkul sektöründeki yöneticilerin işlerinde kritik kararları nasıl aldıklarını belirlemek üzere bir anket hazırladı.

Emlak, gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin alaylı yaklaşımlardan çıkarak veriler ışığında yol alabilmesi için Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı kapsamlı bir anket düzenledi.

İnşaat firmaları sahipleri ve farklı kademelerdeki yöneticilerin deneyimine başvuran ankette finansal, idari, yönetim ve iş geliştirme alanlarındaki sorular öne çıktı. Araştırma kapsamında gayrimenkul proje geliştiricileri tarafından karar destek sistemi kullanımı ve risk yönetimi konularının araştırılması için yapıldı.
Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in yönetimdeki Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu ve Akın Öztürk’ün oluşturduğu ekip tarafından hazırlanan sorulara kurumsallaşma, iletişim ve uzmanlık alanları ile başladığı görüldü.

Firmaların deneyimleri, yurtdışı bağlantıları ve geliştirdikleri projelerin evsafı gibi sorularda ankette yer aldı.

Daha sonra ekonomik ve finansal soruların yer aldığı ankette sektör mensuplarının ne tür risklerle karşılaştıkları, bunlara karşı aldıkları önlemler ve kararlarını nelerin şekillendiği soruldu. Krizler, ekonomik daralmalar, maliyetlerdeki değişkenlikler, hukuki süreçler, işsizlik, satış ve pazarlama stratejileri, siyasi istikrarsızlıklar, iş kazaları, lokasyon seçimi, taşeronlar ve buna benzer diğer etkenlerde anket sorularının diğer satır başları oldu.

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ndeki öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in yaptığı bu anket ile gayrimenkul geliştiricilerinin risk yönetimi, karar destek sistemlerine olan ihtiyaçları belirlenecek. Anket sonunda elde edecekleri faydalar sektörün kullanımına sunulacak.

Anketin linki:

https://tr.surveymonkey.com/r/ankara_un_risk_anketi

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler