Emekliye ve dar gelirliye TOKİ’den 4759 ucuz konut

36 ilde 4 binden fazla konutu satışa çıkaran TOKİ, 305 liradan başlayan taksitlerle, emekli ve dar gelirliye ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

TOKİ'den ucuz konut fırsatı... Kurayla satışa çıkan birçok projesinde emekliye özel kontenjan ayıran TOKİ, açık satışta bulunan konutlarında da emeklinin ev sahibi olabilmesi için uygun koşullar ve uzun vade imkânı sağlıyor.

En ucuz 66 bin lira

TOKİ’nin şu anda 36 ilde bulunan 4 bin 759 konutunda özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli fırsatlar sunuluyor. Evlerin taksiti bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 305 liradan başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin liraya kadar düşüyor. Konutların başvuru süresi bir kısmı için 29 Mart, bir kısmı için de 28 Haziran’a kadar devam edecek.

Peşinat ve vade

Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak değişiklik gösteriyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzayabiliyor. Daha düşük peşinat ödeyenin vadesi daha düşük oluyor. Vade süreleri de 96, 108 120, 180, 216 ve 240 ay oluyor. Bu oranlar proje ve ile göre farklılık gösterebiliyor.

Emekliye yüzde 25

Bugüne kadar ev sahibi olamamış emeklileri kira öder gibi uzun vadeli ödeme koşullarıyla ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ, alt gelir grubuna yönelik geliştirdiği konut projelerinde daha önce konut sahibi olmayan emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırıyor.

Talep ederlerse

TOKİ, mevcut üretimlerdeki yüzde 25 emekli kontenjanının yanı sıra doğrudan emeklilerin talepleri kapsamında ‘İkinci Bahar Projesi’ ile yeni konut projeleri de hayata geçiriyor. TOKİ, bu projeler için zaman zaman talep topluyor.

Bunlara dikkat!

  • Başvurular evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılacak.
  • Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanacak.
  • Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10’u kadar peşinat alınıyor.
  • Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabilir.
  • Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl ocak ve temmuzda iki kez memur maaş artışına göre zamlanacak.

Başvuruda aranan şartlar

Daire almak isteyen emekliler ilgili bankaya başvuru yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı ev olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da var.

Güneş

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler