Emekliler son 5 yılda ödediği konut vergisini geri alabilecek

Emekliler 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için maaşlarından başka gelirleri olmamaları şartıyla emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Maaşlarından başka geliri olmayan emekliler, 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor. Yanlışlıkla ödemiş olanlar 5 yıla kadar geriye dönük vergilerini belediyelerden geri alma hakkına sahip.

Türkiye'de yaşlılık aylığı alan yaklaşık 12 milyon emekli için yasalarda bazı ayrıcalıklar bulunuyor. Özellikle vergi konusunda emeklilerin muaf tutulduğu alanlar mevcut. Emlak vergisinde emekliler belli metrekare eve sahip olmaları ve maaşlarından başka gelirleri olmamaları şartıyla muafiyetten yararlanabiliyor. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SGK emeklilerinin aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor.

5 yıllık parayı geri alın

Emeklilerin belediyelere giderek konutlarıyla ilgili beyanda bulunurken emekli olduklarını da bildirmeleri gerekiyor. Bu durumda belediyeler emeklilerin emlak vergilerini sıfıra düşürüyor. Geçmişte emlak vergisi ödemiş emekliler yukarıdaki şartları taşıyorlarsa bağlı bulundukları belediyelere dilekçe ile müracaat ederek 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraları geri alabiliyor.

Takip varsa itiraz edin

Yasa gereği emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor ve kesinti yapılamıyor. Bazı istisnalar dışında... Bu istisnalar ise Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ve nafaka. Bu ikisi dışında emeklinin izni olmadan hiçbir alacak için maaşa haciz konulamıyor. Yani kredi kartı kullanan bir emekli için banka emeklinin izni olmadan haciz uygulayamıyor.

Emekli maaşına haciz konulamaz

Kredi alırken ya da kredi kartı anlaşması yaparken imzaladığınız sözleşmelere dikkat edin. Maaşa haciz konulacağıyla ilgili bir madde varsa bankayla görüşmenizde fayda var. İcra daireleri emeklinin yazılı rızası yoksa haciz taleplerini reddediyor. İcra takibi başlatılırsa icra dairesine gidip emekli olduğunuzu belirtip itiraz edin, takip durdurulacaktır.

Sabah/ Faruk Erdem

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler