Elon Musk’ın dev yer altı tüneli bugün açılıyor

Ünlü girişimci ve iş adamı Elon Musk’ın uzun zamandan beridir gündeme gelen yer altı tüneli bugün açılıyor. Tünel açıldığında milyonlarca insanın hayatı değişecek.

Çılgın iş adamı Elon Musk'ın 'çılgın' projesi dev yeraltı tüneli bugün açıldı. Bu tünelin açılmasıyla birlikte bakın milyonlarca insanın hayatı nasıl değişecek?

Elon Musk, bir süredir yapımı devam eden tünelinin ilk etabını açılışını gerçekleştirdi.

Boring Company'nin Los Angeles kentinde inşa ettiği tünelin uzunluğunun 1.83 kilometre olduğu belirtildi.

Musk, bu tüneli trafik çilesinden kurtulmak için açıldı. The Boring Company'nin web sitesinde yer alan açıklamaya göre tünellerde elektrikli motor ile çalışan tekerlekli platformların kullanılması planlanıyor.

Tünelde 8-16 kişi kapasitesine sahip bu platformlar ile şirket toplu taşıma işine de girmeyi planlıyor.

Tünel, şehirde trafiğin yoğun olduğu bölgelerden Los Angeles Country ile Boring Company ve SpaceX'in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşıma aracılık edecek.

Tünel; klostrofobi şikayeti olmayan insanlar için bile oldukça dar görünürken daha geniş ve büyük bir aracın oradan geçemeyeceği düşünülüyor.

Los Angeles'ın altındaki tünel inşa edildiğinde yer altındaki elektrikli taşıyıcılar yayaları, araçları ve motosikletlileri gidecekleri yere saatte 250 kilometre hızla ulaştırarak trafik sorununun çözülmesine yardımcı olacak.

3.7 metre genişliğindeki tünel tam kapasite ile çalıştığında, paten denilen yolcu ve otomobil taşıma platformlarından oluşan ve yeraltı şebekesine indiğinde de elektrik enerjisi ile ilerleyebilen bir sistemi bünyesinde barındıracak.

Tünelin açılışında konuşan Musk, ilk etabı açılan tünelin kazı, iç altyapı, aydınlatma, havalandırma, güvenlik sistemleri ve iletişim maliyetini 10 milyon dolar olarak açıkladı.

Elektrikli taşıyıcılar ile 250 km/s hızda yer altında tekerlekleri dönmeden ve benzin tüketmeden gidebilen otomobiller sayesinde hem verimliliğin artacağı hem de trafik derdinin azalacağı düşünülüyor.

Boring Company bu tünele ek olarak, Washington DC ve New York arasındaki bir tünel üzerinde çalışıyor.

Elon Musk'ın Boring Tunnel'ı kalabalık şehirlerdeki trafik karmaşasını en aza indirgemeyi hedefliyor.

Projeye göre otoyolda ilerleyen belirli araçlar, belirli istasyonlardan yer altındaki tünele geçiş yapabilecek ve trafiğe takılmadan Musk'ın tünelinden ilerleyebilecek.

Elon Musk geçmiş dönemde yaptığı açıklamalarda tünelin yayalar, bisikletliler ve özel araçlar içinde aktif edileceğini söylemişti ama şu anda bunu destekleyen herhangi yeni bir açıklama bulunmuyor.

13.4 metre derinliğe sahip olan tünel bugün açılıyor.

Hawthorne tüneli başarılı olursa, yakın bir gelecekte Boring Company'nin yapımı devam eden diğer tünelleri ile bağlantılı hale gelecek.

Hürriyet

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler