Elektrikle ısınmak daha pahalı

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), ısınmak için doğalgaz yerine elektriği tercih eden tüketicilerin 3,5 kat daha fazla fatura ödediğini bildirdi.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), yapılan açıklamada, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında bilinçli enerji tüketiminin önemine dikkat çekmek amacıyla bir veri çalışması düzenledi.

9 kat daha pahalı

Çalışmanın verilerine göre, elektrikle ısıtılan 125 metrekare büyüklüğündeki 3+1 evin aylık elektrik masrafı, doğalgazla ısıtılan aynı büyüklükteki evin aylık elektrik masrafından 9 kat daha pahalıya geliyor. Elektrikle ısınmanın aile bütçesine getirdiği yük bakımından ise, doğalgaza oranla yaklaşık 3,5 kat daha pahalıya mal oluyor.

Elektrikle ısınmayı tercih edenlerin hem enerji verimliliğinden, hem de aile bütçesinden kayba uğradığının vurgulandığı açıklamada, "Doğalgazla ısınan bir evde aylık 300 liralık doğalgaz kullanılması söz konusu olduğunda bile elektrikli ısınma 3,5 kat daha pahalı kalıyor. " ifadesine yer verildi.

"Ülke ekonomisine zarar veriyorlar"

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, " "Kışın ısınmak için elektrik kullanmayı tercih edenler, hem doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine hem de ülkemizin ekonomisine zarar veriyor. Ayrıca başka insanların haklarına aldırış etmeden sorumsuz bir davranış ortaya koymuş oluyorlar." diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler