Dünyanın ikinci büyük kongre merkezi Antalya’da yapılıyor

5003 kişilik oturma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kongre merkezi olan Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi, dünyada ise ikinci sırada.

Uluslararası Expo 2016 Antalya organizasyonu kapsamında, Antalya’da inşa edilen 5 bin kişi oturma kapasiteli kongre merkezi, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Merkez, 5 bin 800 koltuk kapasiteli Kore Kültür Merkezi’nin ardından dünyanın en büyük ikinci oditoryumu olacak. Yapımı %80 oranında tamamlanan kongre merkezinde 41 bin metrekare alan üzerinde; 11 salon, restaurantlar, kafeteryalar, kütüphane ve fuaye alanları yer alıyor.

'Türkiye’nin sembol binalarından olacak'

TACA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, kongre merkezinin tamamlanması ile birlikte elverişli iklimi, otelleri ve dünyanın en büyükleri arasına adını yazdıran oditoryumu ile Antalya’nın dünyanın en önemli kongre şehri olacağını vurguladı. Projenin, Antalya’nın turizm potansiyelinin 12 aya çıkarmasında etkin bir rol oynayacağına da vurgu yapan Akkurt, Expo Kulesi gibi kongre merkezinin de ülkenin sembol binaları arasına gireceğini söyledi.

10 ayda tamamlanacak

TACA İnşaat’ın daha önce de çok sayıda kongre merkezi inşası gerçekleştirdiğini anlatan Tayyar Akkurt, Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi projesini hem 10 ay gibi kısa sürede ve hem de üst kalitede bitireceklerini vurguladı.

Kongre merkezi 23 Nisan – 30 Ekim tarihleri arasında Expo 2016 Antalya kapsamında yapılacak uluslararası toplantı, panel ve konferanslara ev sahipliği yapacak. Merkezde 5 bin kişilik oditoryumun yanı sıra, 500 kişi kapasiteli 8 toplantı salonu ve 1000 kişi kapasiteli 5 ayrı salon daha bulunacak. 3 kattan oluşan tesisin her katında 3 bin metrekareyi bulan fuaye alanları da mevcut.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler