Dreamliner törenine sadece AKP milletvekilleri davet edilmiş

THY, satın aldığı 30 yeni nesil Boeing  Dreamliner uçağının ilkinin hizmete alınması töreninde yeni bir skandala imza attı.

Türk Hava Yolları teslimi için 2017 yılının Eylül ayında Boeing ile görüşmelere başladığı ve Mart 2018’de 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere kesinleştirdiği 30 B787-9 Dreamliner siparişinin ilkini geçtiğimiz günlerde teslim aldı.

Uçağa ‘Maçka’ ismini veren THY, iki yıl önce teröristlerin haince şehit ettiği 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün mezarı başında bir tören düzenlemişti.

Ayrımcılık yaptı

Bu etkinlikler için Meclis’te grubu bulunan partilerden sadece AKP’nin 4 milletvekiline davet gittiği ortaya çıktı. Durumu gündeme getiren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya mecliste bu ayrımcılığın nedenini sorarak THY’yi özür dilemeye davet etti.

Kaya’nın Temmuz 2019 tarihli TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma şöyle:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

Trabzon'umuzun Maçka ilçesinde PKK'lı teröristlerin alçakça saldırısında şehit olan, masumiyetin simgesi 15 yaşındaki Eren Bülbül kardeşimiz, ülkemizdeki hain terörün karanlık ve kirli yüzünü ortaya koyan en acı örneklerden biridir.

Türk Hava Yolları, filosuna kattığı Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçağına Eren Bülbül'den yola çıkarak "Maçka" adını vermiştir.

Bu Maçka uçağı ilk seferini önceki gün Trabzon'a gerçekleştirmiş ve ardından Eren Bülbül'ün mezarı başında da bir anma programı düzenlenmiştir.

Bu yaklaşımı alkışlıyoruz.

Ancak burada ağır bir ayrımcılık ve bir yanlış yapılmıştır.

Bu programa AKP'nin 4 Trabzon milletvekili davet edildiği hâlde ne Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olarak bana ne de İYİ Parti Trabzon Milletvekili Sayın Hüseyin Örs'e bir davet yapılmamıştır.

Bu ayrımcılığı kınıyorum, ayıplıyorum.

Eren Bülbül Türkiye'de barışın, teröre karşı mücadelenin, birlik ve beraberliğin, masumiyetin ortak simgesi olmuştur. Bu şehit hepimizin şehididir.

O hale bu ayrımcılığın sebebi nedir?

THY yetkililerini bu konuda açıklama yapmaya ve özür dilemeye çağırıyorum.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler