Doğalğazdan sonra elektriğe de yüzde 5 indirim geliyor

Doğalgaza yapılan yüzde 10’luk indirimin zincirleme etki ile elektriğe de yansıması ve elektrik fiyatlarında yüzde 5’e varan bir indirim yapılması bekleniyor.

Doğalgaza 1 Ekim'den geçerli olmak üzere yapılan yüzde 10’luk indirimin zincirleme etki ile elektrik fiyatlarına da yansıyacağı tahmin ediliyor. Akşam’ın haberine göre, enerji sektörü temsilcileri, doğalgazdaki indirimin elektrik fiyatlarına en az yüzde 3-4'lük indirim olarak yansıyacağını belirtirken dağıtım şirketleri, yılbaşından itibaren geçerli olması beklenen indirimin yüzde 5’i bulabileceğine dikkat çekiyor.

Bakan ‘Zam yok’ demişti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) elektrikte zam öngörmediklerini belirterek “İnşallah bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel" açıklamasında bulunmuştu. Doğalgaz indiriminden kaynaklanacak bir indirimin ilk etapta toptan elektrik tüketenler ile serbest tüketicilere yansıyabileceğini söyleyen Enerji Bakanlığı yetkilileri nihai tüketiciye olası bir indirimin ise 2017 yılının başını bulacağını kaydetti. Elektrik fiyatları üç ayda bir gözden geçiriliyor ve tarifeler üç ayda bir belirleniyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler