DEAŞ’ın zararı herkese… Antik Palmira kısmen artık yok

Suriye’deki tarihi Palmira kentinin bir bölümünü yıkan DEAŞ, Antik Roma Dönemi’nden kalan kente ciddi zararlar verdi.

Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyayı kasıp kavuran terör örgütü DEAŞ, insanlarla birlikte insanlığın mirasına da zarar veriyor. Örgütün son eyleminde Humus'un doğusundaki tarihi Palmira şehrinde bulunan antik Roma eserlerine zarar verdiği bildirildi.

AA'dan Ayşe Aktaş'ın göre Beşşar Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA'ya dayanarak yaptığı habere göre antik Palmira (Tedmur) kentini 40 gündür elinde tutan terör örgütü DEAŞ, dün kentteki antik Roma tiyatrosunun ön sahnesini ve tetrapilon anıtını yerleştirdiği patlayıcılarla yıktı.

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü'nün (UNITAR) insani kriz yaşanan yerlerde uydu görüntüleriyle analiz yapan programı UNOSAT'ın yayımladığı görüntüler, tarihi kentteki yıkımı doğruladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu yıkımın savaş suçu oluşturduğunu, Suriye halkı ve tüm insanlık için büyük bir kayıp olduğunu belirtti. UNESCO ise uluslarası toplumu kültürel yok etmeye karşı birlikte durmaya çağırdı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler