CNR Emlak Zirvesi’nde gayrimenkul yatırım araçları konuşuldu

CNR Emlak Zirvesi’nde GYO ve fonların yatırımcı tarafından daha iyi anlaşılmasının Türkiye’nin finansal ortamına yapacağı katkı masaya yatırıldı.

Türkiye’nin tek uluslararası emlak fuarı CNR Emlak Fuarı kapsamında gerçekleştirilen CNR Emlak Zirvesi’nde Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ve Gayrimenkul Yatırım Fonlarının yatırımcıya tanıtılması için çalışma yapılması çağrısı yapıldı. Omurga Portföy Genel Müdürü Oğuz Kösebay, “Gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı ürünleri en iyi şekilde tanıtarak Türkiye’deki varlıkları ve tasarrufları daha çok büyütebiliriz” dedi.

CNR EXPO Yeşilköy Fuar Merkezi’nde yapılan Zirve kapsamında düzenlenen “Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkulün finansmanı” konulu panelde, bir yatırım aracı olarak gayrimenkul ele alındı. Panelin moderatörlüğünü yapan Omurga Portföy Genel Müdürü Oğuz Kösebay, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının uzun senelerdir Türkiye’de olduğunu ve 2014’ten bu yana da gayrimenkul yatırım fonlarının kurulmaya başlandığını söyledi. Kösebay, GYF’lerin tasarruf ve yabancı yatırımcıyı cezbetmesi açısından sermaye piyasalarını hareketlendirdiğine dikkat çekerek, “Gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı ürünleri en iyi şekilde tanıtarak Türkiye’deki varlıkları ve tasarrufları daha çok büyütebileceğimizi öngörüyoruz. Sektörün bir tanıtım atağına ihtiyacı var” dedi.

Türk Rating Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülnur Üçok ise gayrimenkul yatırım ortaklıklarının çok güçlü öz kaynaklara sahip olmasına rağmen yaklaşık 14 milyar dolarlık borçlanmaları olduğunu vurguladı. GYO’ların kendilerini çok iyi tanıtması gerektiğinin altını çizen Üçok, “Piyasada yeterli tanındıklarını düşünmüyorum. Gayrimenkul ve müteahhit kimliği ön planda. Aslında SPK tarafından denetlenen, inşaat yapmaları yasak olan şirketler. Ancak algı ve kimlik sorunu var. GYO’ları özellikle tahvilleri alan fonlara çok daha iyi tanıtmak gerekiyor” dedi.

Haluk Sur: “Potansiyel değerlendirilmiyor”

Forum İstanbul Başkanı Haluk Sur da gayrimenkul yatırım ortaklıklarının Türkiye’de önemli aşamalardan geçtiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye’de deprem riskine karşı yenilenmemiş konut stoğu var. İlk dönem GYO’larda 30-40 milyon dolarlık halka arz büyüklüğüne piyasa bunu kaldıramaz deniyordu. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile çok önemli bir dönem başladı. Avrupa’da Belçika ve Fransa’dan sonra GYO’yu ilk uygulayan ülkelerden birisi Türkiye oldu. Bugün itibariyle Borsa’ya kote 32 tane GYO bulunuyor. Türkiye’de özel, kamu ve altyapı dahil olmak üzere gayrimenkul sektörü 140 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip. Potansiyelimiz var ancak yeterli düzeyde değerlendirilmiyor. Uluslararası kurumsal yatırımcıların o hisse senetlerine yatırım yapması adına ciddi portföy büyüklükleri gerekiyor.”

Gayrimenkul yatırım fonları hakkında bilgi veren PwC Ortağı Umurcan Gago da “Sermaye piyasalarımız gelişmeyince gayrimenkulde alternatif finansman aracı bulmamız çok güç. Vergi teşvikleri oldukça yüksek, mevzuatta sıkıntı yok. Sermaye piyasalarına yatırım alışkanlığı artmalı. Yaptığımız ankette “İstanbul’un finans merkezi olması için ne beklerdiniz?” sorusuna “Finans merkezi ile gayrimenkul bağı tamamen kopartılmalı” cevabını aldık. Bu cevap üzerine düşünülmesi gerekiyor” dedi,

Şinasi Bayraktar:”Kat Mülkiyeti Kanunu yenilenmeli”

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği(TDUB) Başkanı Şinasi Bayraktar, kırsal alanlarda miras problemlerinin artışa geçtiğini ve bu nedenle gayrimenkullerin yatırım anlamında yeterince kullanılamadığını dile getirdi. Kentsel alanlarda ise mekânsal planlama konusunda çok başlılık bulunduğunu aktaran Bayraktar, “Planlama konusunda tek bir otorite yok. Kat mülkiyetine konu olan 12 milyon gayrimenkulümüz var. Kat mülkiyetine ilişkin problemler artacak, bu nedenle 1965 yılında çıkarılmış Kat Mülkiyeti Kanunu’nu gözden geçirilip günün ihtiyacına göre düzenlememiz gerekiyor” diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler