Çin, dünyanın ilk orman şehrini inşa etmeye hazırlanıyor

Çin, Liuzhou kenti sınırları içerisinde orman şehri inşa etmeye hazırlanıyor. Yılda 900 ton oksijen üretecek olan şehir, haya kirliliğini sıfıra indirecek.

Hava, kirliliği nedeniyle insanların maskesiz sokağa çıkamadığı Çin’de bu proje adeta cenneti insanların ayağına getiriyor. Orman şehir bölgedeki hava sıcaklığım düşürecek, yerel hava kalitesini artıracak, gürültü bariyerleri oluşturacak, yaşam alanları yaratacak ve yerel canlı çeşitliliğini geliştirecek.

30 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre, STEFANO Boeri Architetti firması tarafından tasarlanan fütüristik orman şehir yaklaşık 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 1 milyon bitki ile yeşile bürünecek şehirde 100’den fazla türün yaşaması ve toplam 40 bin ağacın yılda 10 bin ton karbondioksit ve 57 ton kirletici maddeyi temizlemesi bekleniyor. Şehirdeki ağaçlar yılda 900 ton oksijen üretecek.

2020'de tamamlanması planlanıyor

Liuzhou Orman Şehri, jeotermal enerji ve güneş enerjisi gibi yenilebilir kaynakları kullanarak kendi kendine yetebilecek. Liuzhou’ya elektrikle çalışan hızlı tren hattıyla bağlanacak. Şehrin 175 hektar alana yayılması ve 2020’de tamamlanması planlanıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler