Çevre Bakanlığı ve Diyanet, cami yapımına standartta uzlaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin yapımına ilişkin standartlar getirmeye hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Cami Standartları Projesi” için bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleşen toplantıda, camilerin, medeniyete yakışır ve günümüz ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde imar edilmesi için hangi adımların atılması gerektiği üzerine görüşler paylaşıldı.

Cami Standartları Projesi ile camiler; günümüz koşullarına uygun modern projelerin uygulandığı ve denetlenebildiği, kendi enerjisini üretebilen, kullanım suyunun geri dönüşüm olarak çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabildiği, kimlikli şehirler projesine hizmet eden, şehrin dokusuna uygun ibadet mekanları olacak.

Ayrıca yapı denetimle ilgili hususlarda yapılacak gerekli düzenlemeler sayesinde depreme dayanıklı güvenli yapılar oluşturularak vatandaşların can güvenliği de sağlanacak.

Yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile de camiler, sadece bir ibadet alanı olmaktan çıkıp hayatın merkezi haline gelecek. Böylece toplumun her kesimi tarafından kullanılan fonksiyonel yapılar haline dönüşecek.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler