Çeşme’nin nüfusu 500 bine yaklaştı

Yaşanan İzmir Depremi sonrası tarihinin en yüksek rakama ulaşan Çeşme’nin nüfusu 500 bine yaklaştı.

Çeşme’de düzenli yaşayan nüfus giderek artıyor. İzmir’de yaşanan deprem sonrası Çeşme’de yazlığı olanlar gayrimenkullerine yerleşirken, endişe yaşayan dostlarına da evlerini açtı. Evden çalışma ve uzaktan eğitimle birçok aile Çeşme’de yaşamaya devam ederken, İzmir depreminin ardından ilçenin nüfusunun 500 bine çıktı. Bununla birlikte uzmanlar bölgede çok sayıda eski yapı stoku bulunduğuna dikkat çekerek bir an önce kentsel dönüşüme gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çeşme’nin nüfusu coştu

Sisam Adası açıklarında 30 Ekim günü gerçekleşen deprem İzmir’de büyük bir acıya neden olurken tatil yöresi Çeşme’de de kendini hissettirdi. Uzmanlar, resmi nüfusu 45 bin olan ilçede yaşayanların sayısının 500 bine yaklaştığın kaydetti.

Bölgede kentsel dönüşüm kaçınılmaz oldu

Çeşme’de kentsel dönüşüme gitmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “İzmir’de aktif 13 fay hattı var ve sahile kıyısı olan ilçeler bu fay hatlarının üzerine kurulu. Çeşme’de denize sıfır 40 yıllık çok sayıda yazlık siteler var. Bu siteler, o yılların inşaat anlayışıyla yapıldığı için mutlaka denetimden geçirilmeli. Çeşme’de acilen kentsel dönüşüme gidilmesi gereken çok sayıda yapı stoku var. Hem binam yenilensin hem cebimden para çıkmasın anlayışıyla, kentsel dönüşüm olmaz. Kentsel dönüşüm, hak sahiplerinin tercihine bırakılmayacak ölçüde hayatidir ve dönüşüm rızayla değil, kanunla yapılmalıdır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir