Cenk Eynehan: Türkiye bölgedeki en cazip ülke

Türkiye’de üç yılını tamamlayan Pasha Bank, Türk iş dünyası için Azerbaycan ve Gürcistan’a köprü oldu. Genel Müdür Cenk Eynehan, “Müşterimiz olsun olmasın bu üç ülkede iş yapmayı düşünen herkese kapımız açık” diyor…

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde köprü vazifesi görme hedefiyle kurulan Pasha Bank Türkiye'de üçüncü yılını tamamladı. İlk üç yılda hedefinin üç katı hızlı büyüyen banka, önümüzdeki üç yıllık hedefini açıkladı. Genel Müdür Cenk Eynehan, Azerbaycanlı finansörlerinin üç ay önce yaptığı 245 milyon TL'lik sermaye artırımım hatırlatarak, "2020 yılında bugün 1.7-1.8 milyar TL olan büyüklüğümüzü 3 milyar TL'ye çıkartmayı hedefliyoruz. Ama şu anda baktığımızda 2019'un yarısında 2020'yi yakalayacakmışız gibi görünüyor" dedi.

Azerbaycanlı yatırımcılar ve Azerilerin Türkiye'yi çok sevdiğini, tatillerini ve yatırımlarını Türkiye'ye yönlendirdiğini hatırlatan Eynehan, Azerilerin özellikle gayrimenkul sektörüne yoğun ilgi gösterdiği görüşünde. Eynehan, kurlardaki hızlı artış yüzünden Türk varlıklarının çok ucuz, Türkiye'nin ise bölgedeki en cazip ülke olduğuna vurgu yapıyor.

İlk üç yıl nasıl geçti?

2015'te Türk bankacılık sektörüne ilk girdiğimizde kendimize üç yıllık bir strateji belirlemiştik. Özellikle Azerbaycan sermayesini ülkeye getireceğimizden bahsetmiştik. 2018'de ilk strateji PASHA Bank dönemimizi bitirdik. İlk günden bugüne ölçek olarak yedi kat büyüdük. Ve o günkü hedeflerin çok üzerinde bir başarı sağladık.

O gün koymuş olduğumuz hedef bankayı, özkaynak yapısının üç katına çıkarmaktı. Yani 550 milyon TL'nin üzerine çıkmaktı. Oysa bugün 1.8 milyar TL'lik bir bilanço büyüklüğüne sahibiz. Stratejimiz özellikle ticari ve kurumsal firmalarla çalışmaktı. İlk dönemimizi belli ölçeğin üzerindeki firmaları bire bir ziyaretlerle kendimizi tanıtarak geçirdik. Bugün itibariyle 150 müşteriye ulaştık.

İkinci üç yıllık planınız nedir?

İkinci üç yıllık strateji planımızda, uzun vadeli sermaye ve işletme sermayesi açığı olan ticari ve kurumsal firmaları desteklemek var. Bunu da proje finansmanı, sale and lease back'ler ve işletme sermayeleriyle vermek istiyoruz. Yaklaşık bir yıl içinde Azerbaycan'dan uzun vadeli 150 milyon doların üzerinde (yaklaşık 1 milyar TL) bir kaynak getirdik. Bunu da Türkiye'deki özellikle maden, ağırlıklı yenilenebilir enerji olmak üzere enerji ve inşaat sektörlerine uzun vadeli kaynak olarak verdik. 2020 yılında bugün 1.7-1.8 milyar TL olan büyüklüğümüzü 3 milyar TL'ye getirmeyi hedefliyoruz. Bunu desteklemek amacıyla da bundan üç ay önce 245 milyon TL sermaye artırımı gerçekleştirdik; öz kaynağımız 530 milyon TL'ye ulaştı.

Bu üç yılda Azerbaycan'dan ne kadar sermaye girmiş oldu?

Biz 500 milyon TL sermaye getirdik, 1 milyar TL yabancı kaynak getirdik, aşağı yukarı 300 milyon TL civarında da Türkiye'den kaynak yarattık. Yani kaynağımızın büyük bir kısmı olan 1.5 milyar TL'lik kaynağı Türkiye'ye getirmiş olduk.

Üç yıl için müşteri sayısı ve kredi hedefiniz nedir?

Banka aslında beklenenin üzerinde bir performans gösterdi. 1.5 milyar TL risk (kredi hacmi) taşıyoruz. Bilanço büyüklüğümüz olan 1.7 milyarın yüzde 85'i kredi olarak müşteriye nakit ve gayri nakit olarak yansıtılıyor. 1 milyar TL'lik nakdi 2020'de 2 milyar TL'ye, müşteri sayısını 200'e çıkarma gibi bir hedef koyduk. Şu anda baktığımızda 2019'un yarısında 2020'yi yakalayacakmışız gibi görünüyor.

Azerbaycan ve Azeriler Türkiye'ye nasıl bakıyor?

Azerbaycan ve Türkiye birbirine yakın iki devlet. Azerbaycanlı yatırımcı ve Azerbaycan halkı tatilini burada geçiriyor, ülkeyi çok seviyor ve gerçek anlamda yatırım yapıyor. Özellikle de gayrimenkul sektörüne... Bunun dışında birçok alanda, lojistik, sanayi, üretime Azerbaycanlı yatırımcıların ilgisi var.

Genel anlamda bakıldığı zaman Türkiye'deki varlıkların fiyatları oldukça aşağı gelmiş durumda. Türkiye şu anda yatırımcı için bir cazibe merkezi. İlgi daha da artacaktır. Hem direkt sermaye anlamında, hem de sektörlere girişler anlamında Türkiye varlıkları çok ucuz. Şu anda yatırımcı piyasayı okumaya, anlamaya çalışıyor.

Şirket birleşme ve satın almaları konusunda da faaliyet gösteriyorsunuz. Bu konuda ne durumdasınız?

Evet, yatırım bankası olduğumuz için şirket birleşmeleri de iş alanımıza giriyor. Firmalara bu konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Biz geçen sene, yatırım firmamız kanalıyla kendimiz direkt sermaye koyarak bir ortodonti şirketine destek sağladık. Bunlar devam edecek. Bizim için şu anda yaptığımız ve faydalı olacağını düşündüğümüz en önemli şey, yatırımcıları bir araya getirmek. Türkiye'deki varlıkların fiyatları düşünülürse bunun için uygun zaman olduğunu düşünüyoruz. 2019'un da uygun olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Şu anda bir işleme aracılık yaptık. Birkaç tane de benzer işlem için görüşmemiz devam ediyor.

Buradan Azerbaycan'a yatırım var mı?

Şu anda Türkiye cazip. Kurdan ötürü Türkiye Azerbaycan'dan daha cazip. Hatta kuvvetle muhtemel Türkiye, bölgedeki en cazip ülke. Hem ölçek anlamında hem de varlıkların fiyatı anlamında. Elbette kur bazında baktığımızda...

Gürcistan'da da bankanız var. Oradaki durum nasıl?

Turizm şu anda Gürcistan'daki en önemli sektör. İkincisi başta hidroelektrik olmak üzere enerji. Bu iki sektör, Azerbaycan'la at başı gidiyor. Gürcistan özellikle baraj kurup enerji elde etmek ve çevreye satmak anlamında çok makul. Buradaki Türk şirketlerinin Gürcistan veya Azerbaycan'daki finansmanını da sağlıyoruz. Türkiye'nin orada özellikle otoyol yapımında çalışan çok büyük inşaat şirketleri var. Bugün Türkiye'den Gürcistan'a çok büyük ihale mektupları gidiyor. Bunları ağırlıklı olarak biz yapıyoruz. Buradaki Pasha Bank'tan oradaki Pasha Bank'a mektup vererek, buradaki inşaat şirketlerine destek sağlıyoruz.

Azerbaycan'a anahtar teslim iş yapabiliyor musunuz? Danışmanlık veriyor musunuz?

Özellikle Azerbaycan için bunu söylemem daha doğru olur. Çünkü Pasha Bank Azerbaycan'ın en büyük bankalarından biri. Türk şirketleri için orada şirket kurmak, yatırım yapmak, ihalelere girmek ve finansman desteği sağlamaya kadar her türlü danışmanlık ve desteği sağlıyoruz.

İlla müşteriniz olması gerekiyor mu?

Hayır. Gürcistan ya da Azerbaycan'a ilgisi olan iş adamaları kapımızı çaldığı zaman müşterimiz olmasalar da bilgi veriyoruz. Müşterimiz olmak zorunda da değiller. Çünkü buradaki amacımız bilgilendirmek. Biz aynı zamanda Türkiye Azerbaycan İş Konseyi üyesiyiz. Azerbaycanlı ve Türk iş adamlarını bilgilendiriyoruz. Bu sene yapılan DEİK toplantısında 200'ün üzerindeki iş adamını ağırlayıp onlara Azerbaycan-Türkiye arasındaki her türlü makro ekonomik bilgileri verdik ve iş potansiyelini anlattık.

Önümüzdeki üç yıllık planda, yeni bir sermaye artırımı hedefiniz var mı?

Toplamda 75 milyon dolar getirecektik. Bunun üçte birlik kısmını nisan ayında getirdik; 245 milyon TL'ye denk geliyordu. 2019 Şubat ayı gibi ikinci 25 milyon doları getirmeyi planlıyoruz. Sonrakini ise 2019 Haziran ayı gibi planlıyoruz. Şu anda bizim sermaye yeterlilik rasyonumuz yüzde 29'lar civarında. Yani sermaye ve likidite anlamında projeleri destekleyebilecek durumdayız.

Nihai hedefiniz nedir?

Pasha Grubu Türkiye'ye uzun vadeli bakıyor. Stratejilerimizi üçer yıllık yeniliyoruz ama baktığınızda 25, 50, 100 yıl hedefliyoruz. Bankacılık bir oyun değil. O yüzden temeli ne kadar iyi atabilirsek, önümüzdeki dönemde o kadar iyi hizmet verebiliriz. Genel merkezi Azerbaycan'da bulunan Pasha Bank Gürcistan'da da faaliyet gösteriyor.

"Amacımız ve nişimiz..."

Azerbaycan ve Türkiye arasında 2.6 milyar dolarlık bir ticaret var. 2 bin civarında iş adamı karşılıklı, Türkiye-Azerbaycan arasında ticaret yapıyor. Önümüzdeki dönemde bu rakamın daha da artacağını düşünüyorum. Özellikle Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin her geçen gün daha da iyiye gittiği düşünülürse. Tabii TANAP, Star Rafinerisi, Petkim gibi büyük çaplı projeleri bir kenara koyuyorum. Bunlar 10 milyar doların üzerindeki projeler. Biz Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye üçgeninde ticaretin ve işletme sermayesinin, uzun vadeli proje finansmanlarının akla gelen ilk bankası olmak istiyoruz. Amacımız ve nişimiz bu.

Yeni bina ve dijital dönüşüm

Mayıs ayında Büyükdere Caddesi üzerinde büyük bir bina satın aldık; 22 bin metrekare. Önümüzdeki sene nisanda oraya taşınmayı planlıyoruz. Vakıfbank'ın eski Genel Müdürlüğü'nün olduğu bina... Toplam 252.6 milyon TL'lik bir yatırım yaptık. Şu anda şube açmayı düşünmüyoruz. Çünkü hizmet verdiğimiz ölçek itibariyle yeterli durumdayız. 2019 yılında dijital dönüşümümüzü tamamlayacağız. Bu kapsamda çok ciddi bir yatırımla hem sistemi iyileştireceğiz hem de verimliliği artıracağız. Aşağı yukarı bir yıl sürecek.

2019 birkaç yeniliğin bir arada geleceği bir yıl olacak. Hem yeni hizmet yerimize geçeceğiz, hem de dijital dönüşümümüzü tamamlayacağız. Lisansımız gereği, bireysel müşteriye girmeyi düşünmüyoruz. Biz daha çok ticari ve kurumsal işletmelerle yolumuza devam edeceğiz.

Esin Çetinel-Para

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler