Cengiz İnşaat AYM’den eli boş döndü!

Cengiz İnşaat’a ait olan Antalya’daki Mirax Otel’e ilave olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği arazinin geri alınması mahkemelik oldu.

Cengiz İnşaat’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tahsis ettiği arazinin daha sonra mahkeme kararıyla geri alınmasının "mülkiyet hakkı"nın ihlali kapsamında değerlendirilmesine yönelik başvurusu Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otel genişletmesi için Cengiz İnşaat'a tahsis edilen kamu arazisi, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu tarafından açılan davanın ardından geri alındı.

Danıştay Altıncı İdaresi tarafından verilen karara gerekçesi olarak Cengiz İnşaat'a tahsis edilen kamu arazisinin ilansız verilmesi ve bu durumun hukuka uygun olmaması gösterildi.

Mirax da başvurdu

Cengiz inşaat ve daha sonra otelin üst kullanım hakkını satın alan Mirax Turizm tarafından AYM'ye yapılan başvuruda, tahsis işleminin Danıştay tarafından iptal edilmesiyle mülkiyet hakkının ve adil yargılama hakkının ihlal edildiği öne sürüldü. Cengiz İnşaat'ın ve Mirax Turizm'in yaptığı başvuruyu görüşen Yüksek Mahkeme, adil yargılama hakkının ihlal edildiğine yönelik iddiayı oyçokluğuyla mülkiyet hakkının ihlal edildiğine yönelik iddiayı ise oy birliğiyle reddetti. Karara gerekçe olarak iç hukuk yollarının henüz tüketilmemesi gösterildi.

İsmail Arı-Birgün

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler