Çatalca Yalıköy’e 1 milyon liraya balıkçı barınağı yapılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çatalca Yalıköy’e balıkçı barınağı yaptırmak üzere harekete geçti.

Çatalca Yalıköy'e yapılacak balıkçı barınağının ÇED Raporu hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırıldı. Barınak, Yalıköy Mahallesi Kumluk Mevkii sınırlarında içindeki kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında bulunan alanda yapılacak. Barınağın 959 bin 380 liraya mâlolması bekleniyor.

Hazine arazisi üzerine inşa edilecek

Yalıköy Balıkçı Barınağı Projesi'nin planlandığı alan devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunuyor. Bu alan planlamalarda kırsal yerleşim alanı ve günübirlik rekreasyon bölümü alanında kalıyor.

İşletmesi için kooperatif kurulacak

Yalıköy sahilinde yer alacak olan Balıkçı Barınağı deniz içi dolgusu ve kazıklı dalgakıran yapısında olması planlanıyor. Balıkçı Barınağı yapımının tamamlanmasından sonra işletmesi Yalıköy Mahallesi balıkçıları tarafından kurulacak olan kooperatife devredilecek.

Neler yapılacak?

Balıkçı barınağı ve buraya ulaşım için 400 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ulaşım yolu, kıyıya paralel yapılacak dolgu alanı üzerinde 185 metre uzunluğunda rıhtım, 630 m x 26 metrelik ana dalgakıran, ana dalgakıran üzerinde 110 metre uzunluğunda rıhtım, 185 metre x 6 metre tali dalgakıran, tali dalgakıran üzerinde 80 metre uzunluğunda rıhtım, 50 metre x 24 metrelik rampa, tamir atölyesi ve idare binası gibi alanların bulunacağı 150 metrekarelik kapalı alan, ağ kurutma ve alet edevatların korunması amacıyla için 7 metrekarelik 50 balıkçı barakası gibi üst yapı işleri işletici kooperatif tarafından inşa edilecek.

Balıkçı barınağı için denizden toplam 95 milyon 489 bin 644 metrekarelik alan kazanılacak. Üye sayısı 218 olan balıkçı barınağı en fazla 50 balıkçı gemisine hizmet verebilecek.

Barınağa en yakın konut alanı projeye 400 metre uzaklıktaki Yalıköy’de bulunurken Çatalca'ya uzak 38 km.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler