Büyükyalı, MIPIM’de görücüye çıktı

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığıyla ‘yeni şehircilik’ anlayışıyla gerçekleşen Büyükyalı İstanbul, MIPIM’de tanıtıldı.

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat, İstanbul Kazlıçeşme sahil yolunda gerçekleştirdiği ‘yeni şehircilik’ projesi Büyükyalı İstanbul’u Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM’de tanıttı.

Büyükyalı’da 4 mahalle 1 semt

Projenin zamansız bir mimari anlayışla tasarlandığını anlatan Büyükyalı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Büyükyalı’nın vaat ettiği en önemli avantajlardan birinin, ulaşım olanaklarıyla trafikte harcanan zamanı geri kazandırmak olduğunu ifade etti. İstanbul’da aktif deniz ulaşımını Büyükyalı’daki deniz shuttle’larıyla sağlayacaklarını dile getiren Akbalık, Büyükyalı’nın, Marmaray ve Avrasya Tüneli bağlantıları, 8 şeritli yeni sahil yolu, Atatürk Havalimanı’na yakınlığı, deniz, kara ve raylı sistemi bir arada sunmasıyla farklılaştığını anlattı. Projede kullanılan ‘yeni şehircilik’ anlayışının hem güvenli hem de sosyal yaşamla bütünleşik bir konsept sunduğunu vurgulayan Akbalık, projede yer alan dört ana kapıyla oluşturulan dizaynı ‘4 mahalle 1 semt’ olarak tanımladıklarını belirtti. 

Spor klübü de olacak

Her semtin değişmez ortak özelliklerinden birinin spor klüpleri olduğunu söyleyen Akbalık, Büyükyalı’da tenis, yüzme, kürek, yelkencilik, voleybol, basketbol gibi bir çok sportif aktivite ve sosyal faaliyetin, uzman eğitmenler eşliğinde yapılabileceği bir spor kulübü olacağı açıklamasını yaptı. Projenin oluşum sırasında çocukların fiziksel, ruhsal ve kişisel gelişimlerini ön planda tuttuklarını dile getiren Akbalık, Büyükyalı içerisinde yer alacak kreş, eğitim, eğlence alanları, oyun parkları sayesinde ebeveynlerin artık çocuklarının bu tür aktivitelere ulaşması için İstanbul’da kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalmayacakları müjdesini verdi.

Çağdaş mimari ile gelenekselin buluşması: Büyükyalı İstanbul

Projeyle ilgili konuşan Chapman Taylor Ülke Direktörü Chris Lanksbury ise Büyükyalı’yı tasarlarken geleneksel ve çağdaş mimarinin bir arada olduğu vurgusunu yaptı. Master planı oluştururken amacın, İstanbul’un zengin dokusunu ve arazinin karakterini vurgulamak ve güçlü, zamansız bir mekan yaratmak olduğunu dile getiren Lanksbury, alandaki binaların muhafaza edildiğini ve toplumssal alanlara dönüştürüldüğünü açıkladı.

İyi yaşam

‘İnsan’ ve ‘iyi yaşam’ kavramlarını merkeze oturtan, sakinlerine ve ziyaretçilerine her anlamda ‘iyi bir yaşam’ sunmayı hedefleyen Büyükyalı’nın konseptini; yaya konforu, geleneksel mahalle kültürü, renkli sosyal yaşam, kültürel çeşitlilik, kalite gibi değerleri bir araya getiren ve “iyi yaşam” vizyonunu destekleyen ‘yeni şehircilik’ akımı belirliyor. Otomasyon sisteminin kullanıldığı Büyükyalı’da, merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin akıllı telefonlarla kontrol edilmesi planlanıyor. Ayrıca yüzde 60 yeşil alana sahip Büyükyalı’da 4 arabalık otopark imkanı sağlanacak.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler