Bodrum, lüks markaların er meydanı oldu

Artık Türkiye’den rol çalmaya başlayan Bodrum, lüks markaların, markalı konut üreticilerinin, lüks otellerin, özel okul ve hastanelerin kıymetli adresi haline geliyor.

Yazlık yerleşim birimlerindeki emlak fiyatlarında kayda değer bir artış var. Nüfusu son 10 yılda resmi olarak yüzde 64 artan ve hem yerli hem yabancı turistten yoğun ilgi gören Bodrum'da lüks markalar açısından hareketlilik yaşanıyor. Artık Türkiye'den rol çalmaya başlayan Bodrum, markalı konut üreticilerinin, lüks otel zincirlerin, özel okulların ve hastanelerin adresi haline gelmeye başladı.

Yaklaşık iki yıl önce Mandarin Oriental otelinin hizmete girdiği Bodrum 'da dünyanın en büyük film yapım şirketlerinden ABD'nin Kaliforniya eyaleti merkezli Paramount Pictures, Paramount Hotels & Resorts ile yaptığı lisans anlaşması sonrasında dünyadaki ilk otelini açtı.

Bodrum, lüks markaların adresi haline geldi

Mauritius, Reunion Adaları, Maldivler gibi lokasyonlarda lüks konseptle hizmet veren Lux'ın Avrupa'daki ve Türkiye'deki ilk tesisi Lux Bodrum Resort&Residences da Bodrum'a geldi. Hilton, Kempinski ve Swissotel gibi yabancı markaların uzun yıllardır hizmet verdiği Bodrum'da yatırımcıları Türk olan Voyage, Rixos ve Titanic gibi lüks hizmet veren markalar da yer alıyor.

Tüm bunların yanında gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlayacak birçok otel markası bulunuyor. Uzak Doğulu ve Amerikalı önde gelen oteller bunlardan bazıları. Keza Fairmont, Bvlgari, Shangri-La, Ritz Carlton, St. Regis ve Armanı gibi markalar da Bodrumda faaliyete geçmeye hazır oteller için yatırımcılarla görüşme halinde.

Otel yatırımlarının çoğunun mimarı ise İstanbullu ve Ankaralı markalı konut üreticileri. Markalı konut üreticileri ve lüks otel zincirlerinin yanı sıra Bodrum'u özel okul ve hastane sektörü de odağına almış durumda. Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ve Bilfen Şirketler Grubu işbirliğinde Eğebil Okulları Bodrum Kampüsü'nün 20182019 öğretim yılında hizmet verebilir hale gelmesi için kollar sıvandı. Keza Doğa Koleji de 2018 yılında Bodrum'da kampüs kurmak için çalışmalara başladı.

Öte yandan Acıbademin Bodrum'a yerleşmesinin ardından Amerikan Hastanesinin de Bodrum'da özel hastane satın almak için görüşme halinde olduğu öğrenildi. Bu hastanelerin Özel Bodrum Hastanesi ve 2016 yılında hizmetlerini durdurma kararı alan Universal Hospital olduğu iddia ediliyor. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, halihazırda Bodrum'da 7 milyar dolarlık yatırımın olduğuna dikkat çekiyor.

Bloomberg Businessweek

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler