BMC, Sakarya Karasu’ya savunma kenti kuruyor

BMC Türkiye Sakarya-Karasu’daki 2 bin 500 dönümlük arazisinde yeni bir savunma şehri kuracağını açıkladı.

Sakarya Karasu'daki 2 bin 500 dönümlük arsanın bakanlar kurulu tarafından tahsis edildiğini söyleyen Sancak, "İzmir fabrikamızı kapatıp Karasu'ya taşıyacağımız gibi algı oluştu. İzmir'deki fabrika duracak ve orasını büyük ihtimalle sivil alandaki hedeflerimizi gerçekleştirmede kullanacağız." diye konuştu.

Savunma ve medyaya odaklandı

Ethem Sancak, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, medya ve savunma olmak üzere sadece 2 sektörde kalacağını, diğerlerini tasfiye ettiğini belirterek, Çukurova Holding'i alırken yaşanan spekülasyonları anlattı.

Fetöcüler demediğini bırakmadı

Sancak, "Bir sürü provokasyon yapan var. Milli bir iş yaptığınız zaman gayri milli güçler sizin ayağınıza çelme takmak için belden aşağı olmadık propagandalar yapıyor. O zaman FETÖ'cülerin medya kuruluşları bu kuruluşun bize peşkeş çekildiğini ve yok fiyata satıldığını iddia ettiler. Aslında amacımızın BMC'yi ihya etmek değil, gözümüzün onun arsasında olduğu' gibi bir sürü yalan haber yaptılar." şeklinde konuştu.

İnşaatın kamyonu BMC'dir

Rakiplerinin BMC'ye 'Bitti' gözüyle baktığını hatırlatan Sancak, "BMC bitti, pazar bize kaldı diye seviniyorduk. Siz BMC'yi ayağa kaldırdınız. Bizim korkulu rüyamız oldunuz. İhalelere daha sıkı hazırlanıyoruz' şeklinde konuşuyor. Geçmişte inşaat alanında kullanılan kamyonların yüzde 30'unu BMC karşılıyordu." dedi.

Kısaca BMC:

Yaklaşık 60 yıl önce British Motor Company tarafından kurulan İngiliz şirkete zamanlı Egeli sanayicilerle ortak oldu. Şirket daha sonra Çukurova Holding'in mülkiyetine geçerek yüzde 100 yerlileşti.

Çukurova Holding yaklaşık 20 yıl önce düştüğü mali darboğaza girince BMC kendini yenileyemedi. TMSF de çeşitli nedenlerle Çukurova Holding'e el koyunca BMC, Fon'un mülkiyetine geçti. Sancak, Çukurova Holding'i alınca BMC'yi ayağa kaldırdı.

Ethem Sancak, "Orada çok ciddi planlarımız var. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Türkiye'nin güzide şirketlerinden birine 3-4 yıl önce 500 milyon dolar sübvansiyon yaparak 5 tane tank modeli ürettirdi. ALTAY tankı... Bu firma prototipleri başarıyla üretti ve teslim etti. SSM seri üretim için ihale açacak. Biz de ihaleye girmek için hazırız ve talibiz." diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler