Bir Baba + İki Oğul = Üç Mimar = ECF Mimarlık

Tecrübeli mimar bir babanın oğlu olan Mimar Fatih Adnan Albayrak’ın ağabeyi de kendisi gibi başarılı bir mimar. Durum böyle olunca ortaya başarılı bir mimarlık şirketi çıkmış.

Mimar Fatih Adnan Albayrak’ın babası Mimar Eşref Albayrak ve ağabeyi Cevdet Atilla Albayrak ile birlikte 2005’te kurduğu ECF Mimarlık, bugüne kadar Ağaoğlu My City Bahçelievler, Teknik Yapı’nın Metropark, Metal Yapı Konut’un Blue Lake, Cevahir Yapı’nın Kavacık Ticaret Merkezi ve Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi Kentsel Tasarım Projesi gibi pek çok büyük ve tanınmış projede imzası var. Bugünlerde Yeşil GYO için Topkapı Cevizlibağ’da Elexia Topkapı projesi üzerinde çalıştıklarını belirten Mimar Fatih Adnan Albayrak, projenin ruhsat aşamasının ardından yakın zamanda start alacağını söyledi.

Anadolu yakasının ilkleri

fatih-adnan-albayrak

ECF Mimarlık’ın 2009 yılında projelendirdiği Ağaoğlu My City, projesinin Ağaoğlu İnşaat’ın Avrupa yakasındaki ilk projesi olma özelliğini taşıdığını belirten Fatih Adnan Albayrak, “28 Blokta 1248 daireden oluşan bu projemizin en sevdiğim yanı az katlı bloklardan oluşması…Blok yükseklikleri 7 ile 13 kat arasında değişiyor” dedi. 2011 yılında ise arsa sahibi Çolakoğlu Holding’e Cevahir Yapı tarafından kat karşılığı inşa edilen Kavacık Ticaret Merkezi projesini yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu projenin de Anadolu yakasının ilk LEED gold sertifikalı ofis binası olduğunu açıkladı. Albayrak 2 simetrik bloktaki ofis katlarından oluşan toplam 40 bin metrekare inşaat alanına sahip olduğu bilgisini verdi.

ECF Mimarlık, 2013 yılına gelindiğinde, Teknik Yapı’nın en iddialı projelerinden biri olan Metropark projesine imza koydu. 2015 yılında tamamlanan projenin Küçükçekmece Halkalı’da Bahariye Halı fabrikasının olduğu 46 bin 473 metrekarelik arsa üzerinde gyükselen bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu ifade eden Fatih Albayrak, toplam 230 bin 191 metrekare inşaat alanında, 1412 adet yaşam ünitesi ve 26 adet retail ünitesinden oluşan projeyi 38 ve 36 katlı iki yüksek residence bloğu, 4 adet 25 katlı konut bloğu, ı ve 6 ile 9 kat arasında kademelenen bir diğer konut bloğu şeklinde tasarladıklarını anlattı.

ecf-3

Blue Lake’e 16 bin metrekarelik Gök Teras

Son dönemin çok konuşulan projelerinden biri olan Blue Lake projesi için konsept aşamasında yerli ve yabancı birçok öncü mimarlık ofisinin konsept proje geliştirdiğini anlatan Mumar Albayrak, şunları söyledi.
“Blue Lake projesi için bizim tasarımımız seçildi ve uygulamaya geçildi.Metal Yapı Konut firması için projelendirdiğimiz, 2014 yılında ruhsatını aldığımız ve yapımına devam edilen Blue Lake Küçükçekmece, Marmara denizinin Küçükçekmece gölüyle buluştuğu noktada yer alıyor. 38 dönüm bir arazi üzerinde 8 Konut bloğunda 788 adet residence daire ve 2 ticari blokta 22 adet retail ünitesinden oluşan projemizin toplam inşaat alanı 174 bin 210 metrekare”

Blue Lake projemizin en öne çıkan yanının blokların16’nca katında, çatıların birbirlerine bağlanması ile oluşturulan 6 bin 500 metrekarelik Gök Teras olduğunu ifade eden Albayrak “Ortak kullanıma açık infinity havuzları, koşu ve yürüme parkurları, yeşilliklerle çevrili dinlenme ve keyif alanları ve manzarası ile Gök Teras, Blue Lake’i sadece İstanbul’un değil, dünyanın en özel projelerinden biri haline getiriyor” diye konuştu.

ecf-4

Bağcılar’ın üçte birini baştan planlıyor

Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi Kentsel Tasarım Projesi üzerinde yaklaşık 2 senedir çalıştıklarını dile getiren Fatih Adnan Albayrak, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusuna ciddi anlamda eğilmiş bir belediye olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:
“Master planları Foster & Partner tarafından geliştirilen Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi Kentsel Tasarım Projesi, 4,3 milyon metrekarelik bir alanda ilçenin yaklaşık olarak 1/3’lük kısmı yeniden planlanıyor. Bakanlık tarafından onaylanan ve ruhsat aşamasına gelen projemiz maalesef yapılan itirazlar neticesinde planın iptal olması sonucu bir sekteye uğradı. Plan çalışmaları yeniden ele alınan bölgede, proje çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. TOKİ tarafından inşa edilecek 180 bin metrekare toplam inşaat alanından oluşacak olan projemizin 1.Etap’ında yaklaşık 1200 satılabilir ünite bulunuyor.”

‘Elexia Topkapı’yı tasarlıyoruz’

Bugünlerde Yeşil GYO için Topkapı Cevizlibağ’da Elexia Topkapı isimli bir proje geliştirdikleri açıklayan Albayrak, “379 adet konut ünitesi ve 21 adet retail üniteden oluşan projemiz, 48.435m² inşaat alanından oluşmakta. Yakın zamanda ruhsatını aldığımız projemize start verilerek uygulama çalışmaları başlayacak” şeklinde konuştu. Yine aynı yerde, komşu parselde yer alan mevcut Yeşil Plaza binasının henüz tam olarak netleşmese yurt binası olarak yeniden projelendirilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Albayrak, bu proje ile ilgili çalışmalara da devam ettiklerini söyledi.

ecf-5

‘Benim için özel bir proje’

Ataşehir Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ECF Mimarlık’ın bugüne kadar yapmış olduğu tasarımlar arasında kendisi için farklı bir yeri olduğunu vurgulayan Mimar Fatih Adnan Albayrak, proje hakkında şunları söyledi;

“Ataşehir Finans Merkezinin hemen yanında yer alan 120 dönümlük bir alanda, 540 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip Ataşehir Kentsel Dönüşüm Projesi, konut, ofis, otel ve AVM’den oluşan bir kompleks olma niteliğinde. Kentsel dönüşüm projeleri sizin de tahmin edebileceğiniz gibi uzun soluklu projeler. Arazinin geliştirilmesi, plan anlamındaki sorunların giderilmesi uzun sürelere alabiliyor. Konsept olarak geliştirdiğimiz bu projemizde şu anda bu süreçlerden geçtiği için bekleme aşamasındayız, en kısa zamanda sorunların giderilerek projemizin hayata geçirilmesini umut ediyorum.”

‘Yarışmalara fazla zaman ayıramadık’ diyor ama…

Mimar Fatih Adnan Albayrak, üniversite yıllarında yarışma projelerine çok fazla ilgi duymasına rağmen, ECF Mimarlık olarak yoğun iş temposundan yarışma projelerine bugüne kadar fazla vakit ayıramadıklarını söylüyor ama şirketin bugün kadar kazandığı yarışmalar var.

Davetli bir yarışma olan Sultangazi Kent Meydanı ve Belediye Hizmet Binası yarışmasında ECF Mimarlık’ın hazırladığı proje birinci seçilerek uygulanmış. ECF Mimarlık’ın ödül aldığı bir diğer yarışma ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması… 3 farklı lokasyon için açılan yarışmada, ECF Mimarlık’ın İ.T.Ü. Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yüksel Demir ile birlikte tasarladığımız proje, Göztepe Mevkii’nde üçüncülük ödülüne layık görülmüş.

ecf-2

‘Geleceğin trendi yeşil bina’

Mimar Fatih Adnan Albayrak, her geçen gün teknolojinin gelişmesi ve artan popülasyon neticesinde, tüketim toplumunun bir sonucu olarak çevreye ciddi zarar verdiğimizi belirterek “Küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi gibi sorunların artık bizi her alanda ciddi anlamda düşündürmesi gerektiği kanaatindeyim” diyor. Artık dünyadaki mimari eğilime çevresel faktörlerin yön verdiğini kaydeden Albayrak şunları söylüyor:

“Yeşil bina ve enerji verimliliği uluslararası mimari literatürde aktif rol oynadığı gibi yakın gelecekte ülkemizde de önemli rol oynayacağını düşünüyorum. Yapılan tasarımlar, mekânsal kullanımlar, yapı malzemelerindeki seçicilik bu perspektifte düşünülmeli ve şehircilik anlamında da daha az yoğun ve çevreci bir anlayışla hareket edilmeli kesinlikle. Türkiye de bu konuda çalışmalar devam ediyor, her ne kadar şu an için yeşil bina sertifikası almak popüler bir satış aracı gibi kullanımın ötesine geçemese de zamanla gerçek anlamda uygulanmaya başlayacaktır diye umut ediyorum.”

Fatih Adnan Albayrak kimdir?

Meslekte 13 yılı geride bırakan Mimar Fatih Adnan Albayrak, 2003 yılında da İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra, İTÜ Mimari Tasarımda Bilişim Yüksek Lisans Programına başladı. 2002 yılında Almanya Frankfurt şehrinde faaliyet gösteren N+M, Novotny Mähner & Associates firmasında staj yaptı. Mesleğe ilk adımını Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı firmasında atan Albayrak, daha sonra EAA Emre Arolat Mimarlık firmasında büyük ölçekli projelerde çalışma fırsatı buldu. ECF Mimarlık’ı kurmadan önce son olarak TURES Mimarlık’ta çalışan Albayrak, kendi ve şirketinin mimari tarzını şöyle özetliyor:

“Mesleğe başladığımızda farklı marjinal fikirlere sahip olarak mezun oluyoruz ve örnek aldığımız dünyaca ünlü mimarlar da çok farklı tasarımlar yapmış oluyorlar genel itibariyle. Biz de mesleğe bu ivme ile başladık belki ama Türkiye şartları ve işveren isterleri bu bakış açımızın evrilmesine sebep oldu. İlk yıllarda yaptığımız birçok tasarımı hayata geçiremedik. Daha sonra yıllar içerisinde ise ergonomik ve estetik açıdan daha ideal tasarımlar yapmayı kendimize ilke edindik diyebilirim. Yani ekonomik, fonksiyonel ve estetik... İşverenler çok para harcamadan güzel tasarımlar yapmamızı bekliyorlar genel itibariyle.”

ECF’nin büyük ağabeyi MEA Mimarlık

2005 yılında kurulan ECF Mimarlık’ın belkemiğini baba Eşref Albayrak oluşturuyor. Şu anda oğulları Mimar Fatih Adnan Albayrak ve Mimar Cevdet Atilla Albayrak ile birlikte ECF Mimarlık’ı yöneten Eşref Albayrak, bugünün temellerini 1973’de kurduğu MEA Mimarlık şirketi ile atmış.Farklı alanlarda birçok projede imzası bulunan Eşref Albayrak, 1994-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve İstanbul Büyükşehir İmar Komisyonu Üyesi olarak da görev yapmış. 1999-2004 yılları arasında da Fatih Belediye Başkanlığı yapan Albayrak, aynı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyeliği görevlerini de yürütmüş.
Fatih Adnan Albayrak böyle tecrübeli mimar bir babanın oğlu olmanın avantajıyla yola çıktıklarını belirterek şirketin ilk yıllarını ve bugününü şöyle anlatıyor:

“Firmamızı kurduktan sonra ilk işimiz Aşçıoğlu İnşaatın Selenium Twins Kompleksi projesi oldu. Konsept ve Avan Projeleri Doğan Tekeli Bey tarafından yapılmış olan proje ile ilgili Yaşar Bey’lere her konuda destek veremeye çalıştık. 2010 yılında daha önce TURES Mimarlık’ta birlikte çalışma fırsatımız olan yakın arkadaşım Yüksek Mimar Onur Akgün’ün de bize katılmasıyla birlikte projelerimizdeki tasarım anlayışımız daha farklı bir noktaya gelerek, daha büyük ölçekli ve nitelikli projelere imza atmaya başladık. Bugün, konut, AVM, ofis, kamu binaları, otel gibi. farklı birçok konuda proje geliştiriyoruz. Dönem dönem sayımız artıp azalsa da yaklaşık 8-10 kişilik bir ekibiz diyebilirim.”

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler