Binali Yıldırım’dan Tarihi Suriçi’ne old city modeli önerisi

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, İstanbul için yurt dışındaki örnekler gibi eski şehir modeli önerdi.

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, "Yurt dışındaki şehirlerin neredeyse hepsinde 'old city (eski şehir)' var. Bizde yok. Düşüncemiz Sur içinin tematik bir yer haline getirilmesi. Buram buram tarihin yaşandığı bir yer olsun istiyoruz" dedi.

İstanbul'a borçluyum

Kadıköy-Taksim dolmuş durağını ziyaret eden Yıldırım, bu hatta çalışan bir dolmuşun direksiyonuna geçti. TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, dün Türkiye Demokrasi Platformu'nun etkinliğinde "Binali Yıldırım olduysam bunu İstanbul'a borçluyum" dedi.

Yıldırım, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın suriçindeki çarpık yapılaşmaya ilişkin, "Sur içindeki tarihi ortaya çıkarmak için sonradan yapılan binaların yıkılması gerek. Hepsi temizlenmeli. Hatta işe İBB binasını yıkarak başlayın" değerlendirmesine, "Daha seçilmeden başımızı sokacağımız binayı yıktınız" diyerek espriyle karşılık verdi.

Fatih ilçesini örnek göstererek, her ilçe için bir kimlik planladığını vurgulayan Yıldırım, "Yurt dışındaki şehirlerin neredeyse hepsinde 'old city' var. Bizde yok. Fatih ise eski İstanbul gibi. Bizim düşüncemiz ise Sur içinin tematik bir yer haline getirilmesi. Araçların girmediği, gürültünün olmadığı, insanların sokakta /rahatça dolaşabileceği buram buram tarihin yaşandığı bir yer olsun istiyoruz" ifadesini kullandı.

2 bin hektar boş alana ihtiyaç var

Olası İstanbul depremine de değinen Yıldırım, şöyle konuştu: "Yenilenmesi gereken acil 30 bin bina var. Ancak, kentsel dönüşüm denince insanlar bunu rantsal dönüşüm olarak algılıyor. Biz depremsel dönüşüm yapacağız. Bunu da zorla yapmayacağız. İBB Meclisinin birinci gündem maddesi ise imar plan tadilatları olmayacak. En az ada, mahalle bazında imar planı olacak. Ayrıca İstanbul'da deprem olduğunda ise 4 bin hektar boş alana ihtiyaç olacak ancak parklarla birlikte şu an İstanbul'un sahip olduğu alan 2 bin hektar."

Milliyet

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler