Binali Yıldırım: Kanal İstanbul için herkes fal bakıyor

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Kanal İstanbul güzergahıyla ilgili sorunların yılın ikinci yarısına kadar çözülmüş olacağını belirterek “Herkes fal bakıyor” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili bir güzergahı resmen tanımlamadıklarını belirterek “Herkes fal bakıyor, istihareye yatıyor, ‘kanal buradan geçecek’ diye satış yapıyor” dedi. Bu spekülasyonların önüne geçmek istediklerini dile getiren Bakan Yıldırım, Kanal İstanbul güzergahıyla ilgili her türlü sorunun yılın ikinci yarısına kadar çözülmüş olacağını kaydetti.

‘5 alternatif güzergahtan biri seçilecek’

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Yıldırım, proje ile ilgili olarak 5 güzergahta çalışma yapıldığını söyledi. Bu güzergahlardan birinin karşılaştırmalı olarak gerekli incelemeler tamamlandığında güzergah olarak ortaya çıkacağını anlatan Yıldırım ” Yılın ikinci yarısından itibaren güzergahla ilgili her türlü sorun çözülmüş olur” dedi.

‘En fazla 5 yılda biter’

Projenin finansmanı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Yıldırım, “Alternatif finansman temin ederek kendimizin yapması ya da kamu-özel ortaklığı formülleri üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. Bu konuda önemli olanın çok hızlı şekilde, finansman ve teknik sorunlar yaşamadan işi bitirmek olduğuna dikkat çeken Yıldırım, proje başladıktan 4 yıl, en fazla 5 yıl sonra bitirmeyi planladıklarını açıkladı.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler