Beykoz’a Mustafa Koç adına MVK Golf Tesisi inşa ediliyor

Türkiye’nin önde gelen iş adamları arasındaki saygın yerini koruyan müteveffa Mustafa Vehbi Koç adına Beykoz’da 223 dönümlük alana MVK Golf Tesisi yapılıyor.

Türkiye’de golf sporuna gönül veren ve gelişimi için fedakarlıklar yapan Koç Holding’in müteveffa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç adına Beykoz’da MVK Golf Tesisi inşa ediliyor.

Eseyel Danışmanlık tarafından yürütülen MVK Golf Tesisi projesi 1 yıla kadar tamamlanarak hizmete girecek. 16 milyon 900 bin TL’lik bir düzenleme ve inşa maliyetine sahip olan tesis İstanbul Beykoz Göllü Mahallesi, Sıtmapınar Mevkii’nde yer alıyor. 223 bin 823 metrekarelik açık alan tapunun; - ada / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 parsellerinde kayıtlı bulunuyor. Proje 9 çukurlu 36 par golf sahası olarak hayata geçiriliyor. Proje kapsamında 176.250 m3 civarında hafriyat toprağının oluşması bekleniyor.

Gelişimine büyük katkıda bulundu

Merhum Mustafa V. Koç’un ülkesine âşık bir vatandaş, büyük bir hayırsever, aydın ve vizyoner bir iş adamı olduğu kadar, tutkulu bir sporcu ve sporsever olduğu, oyuncu, izleyici ve en önemlisi de destekçi olarak golf sporuna olan yoğun ilgisi, kamuoyunda yaygın bir şekilde bilinmektedir. Merhum Mustafa V. Koç, golf sporunun Türkiye’de tanınması ve yayılması, bu sayede Türkiye’nin tanıtılması ve gelişimi amaçlarıyla pek çok farklı girişimde bulunarak bu alandaki muhtelif maddi ve manevi desteği ile de yüksek katkı sağladı.

MVK Golf Tesisi önemli bir eksiği tamamlayacak

Merhum Mustafa V. Koç, İstanbul gibi dünyanın sayılı şehirlerinden birisinin sahip olduğu golf sahalarını yeterli bulmadığını çeşitli defalar dile getirirken İstanbulluların bu spora etkili bir şekilde ulaşımını ve bu sayede Türkiye’nin uluslararası platformda tanıtım ve gelişimini de kişisel hedefleri arasına aldı.

Bu gayelerden hareket eden MVK Golf Sahası, İGK’nın denetim ve yönetiminde, eğitim ve antrenman aktiviteleri için de kullanılabilecek. Saha, İGK üyelerinin kullanım ve antrenmanları dışında, kulüp yönetiminin düzenleyeceği turnuvalara da ev sahipliği yapacak.

Projenin inşaatı aşamasında toplam 100 kişilik personelin çalışması öngörülüyor. İşletmeye geçmesi ile birlikte, sahada hizmet verecek personel sayısının 50 olması planlanıyor. Müsabaka dışı günlerde azami kişi sayısı 70-80 kişi kadar beklenirken bu rakamın müsabakalar sırasında 200 kadar olması ön görülüyor.

Nerede?

MVK Golf Tesisi'ne en yakın yerleşim alanı, güneybatıda 130 metre mesafedeki (en yakın konut ele alınarak) Paşamandıra Mahallesi olarak öne çıkıyor. Proje alanın güneyinde 50 metre mesafede ticari alanlar (işyeri) ve Göllü Mahallesine bağlı konut yer alıyor. En yakın sağlık kuruluşu yaklaşık 4,5 km (kuzeybatı yönünde) mesafede bulunan Riva Aile Sağlığı Merkezi, en yakın okul 3 km (kuzeybatı yönünde) mesafede bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi kalıyor.

Su ihtiyacı yeraltı kaynaklarından karşılanacak

Kullanım suyu ve sulama suyu temini sahaya açılacak kuyulardan çıkarılacak su vasıtasıyla temin edilecek. Ön hesaplarda sahadan günde en fazla 800 mᵌ/gün su çıkarılacak. DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nden alınan izinlerle yeraltı suyu kullanımı yapılacak. Sahadan çekilen kuyu suları, saha içerisinde tesis edilecek olan toplam hacmi yaklaşık 52.000 m3 olacak olan 4 yapay gölette toplanacak. Bu göletlerde depolanan su, özellikle yağış olmayan kurak mevsimde (yılda yaklaşık 90 gün boyunca) pompa istasyonu ile arazideki peyzajın sulanmasında kullanılacak. Bu dönemde sulama için kullanılacak su miktarı günde en fazla 1100 mᵌ/gün olacak.

İmar planlarındaki durumu

Merhum Mustafa V. Koç’un İstanbul’da uluslararası standartlarda tasarlanıp işletilen bir golf sahası kurulması hedefinin gerçekleşmesi için hazırlanan alan; 14.07.2006 tarih ve 1370 sayılı Meclis Kararı ile onaylanan 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında “Kentsel Ve Bölgesel Yeşil Ve Spor Alanı”nda kalıyor. 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planında; İstanbul 6 nolu K.T.V.K.B.K nun 16.02.2011 tarih ve 3357 sayılı kararıyla bir kısmı 1.Derece Doğal Sit Alanı diğer bir kısmı ise 2.Derece Doğal Sit Sınırları içerisinde kalmaktadır ve 1/5000 ölçekli Bozhane, Göllü, Kılıçlı ve İshaklı Köyleri Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda “Tarımsal Niteliği Korunacak Alan” sınırları içerisine giriyor. Söz konusu alana ilişkin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı bulunmuyor. Tesis alanı 1/5000 ölçekli İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı 1. Ve 2. Derece Doğal Sit alanında kalıyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler