Bayraktar’ın Miami’deki milyarlık projesi tehlikede

Bayraktar Holding, Amerika’nın Miami şehrinde hayata geçirdiği 640 milyon dolarlık projesinde zor günler geçiriyor.

Bayraktar Holding Amerika’da 2001’den beri peşinden koştuğu Island Gardens Miami projesinde zor günler yaşıyor. 2001 yılındaki 11 Eylül Saldırısı’ndan 6 gün sonra ihaleyi kazanan ve büyük bir eforla projeyi geliştiren grup, 640 milyon dolarlık değerin 1 milyar dolara ulaşmasına rağmen sorunları aşmakta zorlanıyor.

Miami göründüğü gibi değil…

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Bayraktar Holding uluslararası piyasaların geleceğinin tehlikede olduğu bir süreçte Miami’de 640 milyon dolara büyük bir projeye başlayacağını açıklamıştı.

Mehmet Bayraktar'ın sahibi olduğu Miami merkezli Flagstone Property Group, 2001'de ABD'nin yaşadığı en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül'den 6 gün sonra Island Gardens Miami Projesi'ni kazanmıştı. Araya 2008 krizi girmesine rağmen Bayraktar, 7 yıldır peşinde koştuğu, o dönem 640 milyon dolarlık projenin temelini attı.

Tehlikeli sular

'Island Gardens Deep Harbour Yachting Resort Miami' adıyla hayata geçecek projede turizm devi Shangri-La Hotel ile anlaşıldı. Projedeki bir diğer oteli ise Hilton işletecekti. Shangri-La Hotel, aynı zamanda rezidansları da yönetecekti. Ayrıca Rolls Royce ile bir anlaşma yapıldı. Yani otel hem rezidans müşterilerinin aldıkları pakete göre burada kaldıkları süre boyunca Rolls Royce ile gezecekleri açıklandı. Rezidans bölümünden ev alan müşterilerin kullanımlarına sunulmak üzere küçük bir yat filosu da oluşturulacağı duyuruldu.

İptalin faturası 100 milyon dolar

Proje için Miami'de referanduma gidildi ve yüzde 68 'Evet' oyu alındı. Davalar açıldı ancak proje aksamadı. Ta ki geçen haftaya kadar…

Proje üzerindeki kara bulutlar gezmeye devam ediyor. Şu anda yaşanan ise en tehlikelisi olarak görünüyor. Bayraktar'a ait Flagstone, Miami'de otel kompleksi inşaatı konusunda sözleşme şartlarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Miami'deki komisyon yetkilileri, yapılan inceleme sonucu Flagstone şirketinin 31 milyon dolarlık otopark ve mağaza inşaatı için ağustos ayında yapılan anlaşmayı ihlal ettiğini bildirdi. Şirketin arazi kiralama sözleşmesi öncesi gereken zorunlu inşaat kredisini almadığını kaydeden ABD'li yetkililer Amerikan basınına Flagstone ile anlaşmayı iptal etmenin gündemde olduğunu belirtiyor. 640 milyon dolarla başlayan projenin şu anda 1 milyar dolarlık değere ulaştığı da bir başka ayrıntı.

Bayraktar'ın avukatları ise anlaşmanın iptal edilmesi durumunda faturanın 100 milyon doları aşacağını kaydediyor.

Kerim Ülker/Dünya

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler