Basmane Çukuru suni gölet olacak

İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, mutabakat sağlanana dek Basmane Çukuru’ndan suni gölet olarak istifade edeceklerini kaydetti.

Görev başında 67. gününü dolduran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Basmane Çukuru'yla ilgili olarak tüm paydaşlarla görüşeceklerini belirtti; kesin bir karara varılana kadar çukuru suni gölet şeklinde kullanmak istediklerini söyledi, "Vatandaşın nefes alabileceği bir alan yaratacağız" dedi.

Trafik yeraltına

Çukurun yanı başındaki caddeyi yeraltına almak istediklerini kaydeden Soyer, "Karşıyaka Çarşı ile iskeleyi de birleştireceğiz. Alsancak Garı ve Basmane Garı'nda da aynısı yapılacak. Trafik yeraltına alındığında geniş meydanlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Kentin çeperlerine yönelik hizmetleri anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Üç yeni meydan ve suni gölet yapmayı planlıyoruz" dedi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim çalışmalarında ve göreve başladıktan sonra sık sık dile getirdiği, 'Kentin ön sıralarına değil arka sıralarına öncelik vereceğiz' sözünün hakkını veriyor. İzmir gündemini son günlerde meşgul eden çukur ile ilgili tüm paydaşlarla görüşeceklerini belirten Soyer, şöyle konuştu:

Çalışmalar başlıyor

"Kesin bir karara varılana kadar suni gölet şeklinde kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Etrafına banklar, fıskiyeler koyup ağaçlar dikip vatandaşın nefes alabileceği bir alan yaratacağız. Alanda hayata geçecek proje kesinleşinceye kadar bu şekilde kullanılmasını talep edeceğiz. Ayrıca çukurun yanı başındaki caddeyi de yeraltına alıp bölgeyi fuarla birleştirmek istiyoruz.

Paydaşları bu konuda da ikna etmeye çalışacağız. Karşıyaka Çarşı ile İskele’yi de birleştireceğiz. Alsancak ve Basmane Garlarında da aynısı yapılacak. Trafik yeraltına alındığında kendiliğinden geniş meydanlar ortaya çıkıyor. Özellikle Alsancak'ta Hocazede Camisi'nden itibaren yolun yeraltına alınacak olmasıyla tramvay geçişi ve trafik büyük oranda rahatlayacak. Bu üç meydan projesi hemen yapılacak."

Üçte ikisi tapulu

Kentsel dönüşüm çalışmalarına Ege Mahallesi’nden başlayacaklarını, alanın üçte ikisinin tapulu mülk olduğunu ve tamamına yakınıyla Büyükşehir arasında anlaşma sağlandığını ifade eden Soyer:

"Üçte biri işgal alan, mülkiyet yok ve bu nedenle mutabakat yapılamıyor. Vatandaş, 'Çıkarsam sokakta mı kalacağım, bana ev verecek misin?' diye soruyor, evinden çıkmıyor. Bu sorun için harekete geçtik, işgal alanının yanı başında bu üçte birlik kısım için bina yapacağız. Her şey hazır, ihale yok. Kaba inşaatını Büyükşehir yapacak. Tesisat gibi işler için ihaleye çıkacağız. Onların gözü önünde evlerini yapacağız ve alan tamamen boşalınca da dönüşümü hemen başlatacağız. Proje hazır, engel yok" dedi.

İnsanlar umutlandı

Başkan Soyer, göreve başladığı günden bu yana yaptığı en ise, şöyle açıkladı: "Ulaşımdaki indirim ve baykuş uygulamaları çok iyi karşılandı. Ama icraattan ziyade insanlarda artık umut var. Biz bu umudu besleyip büyütüp başka bir İzmir ve Türkiye yaratacağız. Mega projemiz yok. Bütün projelerimiz bir zincirin halkası, hepsi birbirini tetikliyor. Ama üçe ayırırsak körfez temizliği gibi kapsamlı projeler var. Kent estetiği konusu var. Daha renkli ve canlı bir kent oluşturmak için dünyanın en iyi sokak sanatçılarına duvarlarımızı açacağız. Yeşillendireceğiz kenti, bu toprakların begonvilini, zambağını ve sardunyasını kullanacağız. Küçük dokunuşlarımız olacak. Örneğin kentte WC eksikliği var. Kültürpark’ta bir tane bile yok."

Bu kenti seviyorum

Yerel seçim çalışmalarındaki 'Aşkla İzmir' sloganının nasıl ortaya çıktığı sorusuna, "Her şey sevmekle başlar" yanıtını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu: "Kenti sevmezseniz hizmet edemezsiniz. İzmir'e büyük bir aidiyet duygusuyla bağlıyım. Bu kente bir aşk hissediyorum. Slogan bu duygularla ortaya çıktı. Sloganla çoğu insanın İzmir'e karşı hissettiklerine de tercüman olduk. Seferihisar'ı da istiridye içindeki inci gibi tanımlamıştık ve bu düşünceyle yola çıkıp ilçenin adını herkese duyurduk. İzmirliler de içinde yaşadıkları zenginliğin ve güzelliğin farkında değil."

Anadolu'nun ilkleri

2015 yılında aday olunan EXPO'nun aslında Kültürpark'taki İzmir Enternasyonel Fuarı’yla yıllarca başarıyla yapıldığına dikkat çeken Büyükşehir Başkanı, "Yaklaşık 90 yıl boyunca dünya, kendini İzmir'den insanlığa anlattı. İzmir'de hep Anadolu'nun ilkleri yapıldı. İlk gazete, ilk itfaiye, ilk hayvanat bahçesi, ilk konsolosluk. ilk matbaa... İzmir hep öncüydü, şimdi yine Türkiye'nin gözü ilkler ve ardından başlayacak dönüşüm için burada" diye konuştu.

Kültürpark konusunda herkesi dinleyeceklerini dile getiren Soyer, "Ortak akılla hareket edeceğiz. Kültürpark, en çok sahip çıkılması gereken bölge, 17 Haziran'da tüm paydaşlarla buluşup korunması için yapılacakları masaya yatıracağız" dedi.

Egoyu bırakalım

Kemeraltı-Kadifekale aksı ve kruvaziyer ile ilgili yapılacaklarla kentin turizmde de markalaşacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu konu da çok ihmal edilmiş. Büyükşehir'de bir turizm dairesi yok. Birçok proje var, etkinlikler yapılıyor ama birbirleriyle koordinasyonları yok. Bunları bütüncül hale getirmeliyiz. Ayrı şeyler yapsalar da aynı iddiayı dile getirmeleri gerekiyor. Seferihisar'da yapılandan TARKEM’in haberi olmalı. Gelene, 'Bakın bu da var, oraya da gidin' denmeli. İletişim olmadığı için sağlam adımlar atılamıyor. İzmir için egolar kenara bırakılacak. Büyükşehir Başkanı olarak ben iletişime öncülük edeceğim" şeklinde konuştu.

Engin Uğur Ağır-Milliyet Ege

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler