Başkan Erdoğan Bilkent Şehir Hastanesi için tarih verdi

Başkan Erdoğan, “Ankara Bilkent’teki şehir hastanemizi aralık ayında açacağız. Şehir hastaneleri ile birlikte sağlık turizminde ciddi sıçrama yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesinin akademik yıl açılışında konuştu.
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Biz iktidara geldiğimizde hastanelerde ölülerin rehin kaldığı, hastalara ve hasta yakınlarına senet imzalatıldığı dönemler yaşanıyordu. İnsanlar, arka kapıdan kaçıyordu.

İktidara geldikten sonra attığımız adımlarla adeta bir başarı hikayesi yazdık, yazıyoruz. Çarpık sağlık sistemini tümüyle değiştirdik. Vatandaşlarımızın tamamını genel sağlık sigortası kapsamına aldık. Devlet hastaneleri 40 yamalı bohça gibi hizmet veriyordu. Biz bunların hepsini sona erdirdik.

"Aralık ayında hizmete açıyoruz"

Doğu'da, Güneydoğu'da hastalarımızın kızaklarla çekildiğini görüyorduk. Şimdi paletli ambulanslarla hizmet veriyoruz.

Şehir hastaneleri sağlık hizmetlerindeki reformların zirvesi... Sağlık Bakanı'mla az önce konuştum. Bilkent Şehir Hastanesi de tamamlanmış. Ankara Bilkent'teki şehir hastanemizi aralık ayında açacağız. Şehir hastaneleri ile birlikte sağlık turizminde ciddi sıçrama yapacağız.

Yerlileşmeye ve millileşmeye ihtiyacımız var

Türkiye'nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı var. Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı. Bundan kurtulmamız lazım.

Uluslararası camiadan ülkemizde ortak üretime girilebilecek marka ve firmaları davet ediyoruz. İlaç ve tıbbi malzeme sektörü dünyada öylesine tekelleşmiş durumdaki bu zinciri kırıp milli altyapıyı oluşturmamız gerekiyor.

Bakanlığa uyarı

Kendi bilim insanlarımızın, kurumlarımızın, firmalarımızın çalışmalarına yeteri kadar destek verilmediğini görüyorum. Bakanlığımızı, üniversitelerimizi bir kez daha ikaz ediyorum; sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye sığınmadan, komplekse düşmeden destek verilmeli."

Yeni Şafak

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler