Bakan Özhaseki: Kirliliğe Türkiye’nin katkısı az

Paris’te gerçekleşen Çevre Bakanları Toplantısı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ‘Türkiye’nin kirliliğe katkısı az” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, OECD’ye üye 35 ülkenin Çevre Bakanlarını Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya getiren Çevre Bakanları Toplantısı’na katıldı. 2 gün sürecek zirveden önce canlı yayınına katıldığı bir haber kanalında toplantı gündemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, ‘Kendi ülkem temizse, başka ülkelerin kirliliğine duyarsız kalabilirim’ yaklaşımının kabul edilemez olduğunu belirterek, çevre konusunda dünyanın en büyük ve ortak sorununun sera gazı salınımı olduğunu vurguladı. Gelişmiş ülkelerin çok büyük oranda çevreyi kirlettiklerini belirten Bakan Özhaseki “Türkiye olarak bu kirliliğe bizim katkımız çok az” dedi. Buna karşılık Türkiyenin Kendini temiz tutup, dışarıdakilere gözünü yumamayacağını kaydeden Özhaseki, “Bu konuda ortak kararlar alıp, bu ortak kararlara da herkesin titizlikle uymasını sağlamak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘Dünya 35 yılda 2 derece ısındı’

Bakan Özhaseki, son 35 yılda dünyada gerçekleşen iklim değişikliklerine de dikkat çekerek, bu dönem içinde dünyada 2 derecelik bir ısınma olduğunu hatırlattı. Bu durumun çeşitli felaketlere yol açtığını da kaydeden Özhaseki,sel felaketlerindeki artışın, tropikal bir takım fırtınaların ve deniz yükselmelerinin sebebinin küresel ısınma olduğuna değindi.

‘Sanılanın aksine su zengini değiliz’

Dünyada bir çok ülkenin temiz suya ulaşmada zorluklar çektiğini ve buna bağlı olarak ölümlerle karşı karşıya kaldıklarını da vurgulayan Özhaseki, Türkiye’de ise çeşmelerden 24 saat aralıksız su aktığını anlattı. Bu sebeple’ Türkiye’de su bol’ gibi bir anlayış oluştuğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, Bunun çok yanlış bir anlayış olduğunu belirterek “Türkiye’deki bütün ırmakları, nehirlerin toplamı, Tuna’nın debisinin yarısı kadar” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığına da işaret eden Özhaseki, “Onun için su kullanımında çok dikkatli olmalıyız” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler