Bakan Arslan’dan İzmir’e müjde üstüne müjde geldi

Ulaştırma Bakanı Arslan, İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, kent ve çevresindeki projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ihalesine en kısa süreyi vermiş olan IC-Astaldi-Kalyon grubunu, sözleşmeye davet ettiklerini açıkladı. AA'nın haberine göre, Çeşme Alaçatı Havalimanı’nın yap-işlet-devret modeliyle ihale edilebilmesi için bu ay içinde Yüksek Planlama Kurulu'na çıkaracaklarını belirten Arslan, Aliağa-Çandarlı-Bergama Demiryolu inşaatıyla ilgili ihale sürecini başlattıklarını, 21 Mart'ta teklifleri alacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasındaki köprü konumu göz önüne alındığında İzmir'in de önemli bir ana koridor hattında olduğunu ifade eden Bakan Arslan, kent ve çevresinde yapılacak ulaştırma projeleriyle ilgili bilgileri verdi.

IC-Astaldi-Kalyon sözleşme yapmak için davet edildi

Menemen-Aliağa- Çandarlı Otoyolu ihalesine 6 grup ve 13 firmadan teklif geldiğini söyleyen Arslan, "Bu tekliflerin içinde en kısa süreyi ülkemizden IC, Kalyon İnşaat ve İtalya'dan Astaldi'nin oluşturduğu grup, 9 yıl 10 ay 11 günlük, 3 yıl yapım süresi dahil işletme süresini teklif etmişti. IC-Astaldi-Kalyon grubunu, ihale kararını onaylayarak yürürlüğe ve sözleşmeye davet ettik" dedi.

Menemen'den Aliağa'ya, oradan da Çandarlı Limanı'na gidecek olan otoyolun, 18 Mart'ta temeli atılacak olan Çanakkale Köprüsü’nün de koridor tamamlayıcısı olacağını söyledi. Bakan Arslan yolun, hem İzmir trafiğini rahatlatacak hem de Çanakkale ile birlikte Ege'deki yük hareketini Trakya'ya oradan da Avrupa'ya gönderebilecek önemli bir koridorun tamamlayıcısı olacağını anlattı.

3 yılda bitecek

Arslan, Menemen'den sonra 76 kilometrelik hatta ağır trafik sıkışıklığının giderileceğini belirterek, "Önümüzdeki ay temelini atacağız, 3 yıl içinde bitirerek işletmeye koyacağız. İzmir'in etraftaki coğrafyaya çok daha kolay erişim sağlanacak" dedi.Aliağa'daki kavşak projelerinin bittiğini, bu yıl içinde ihale sürecini tamamlayacaklarını anlatan Bakan Arslan, projenin yatırım bedelinin ise 1 milyar 437 milyon lira olduğu bilgisini verdi.

İzmir’e ikinci havalimanı

Çeşme Alaçatı Havalimanı'na ilişkin fizibilite çalışmalarını bitirdiklerini, hazırlanan projelerin onaylandığını açıklayan Ahmet Arslan, "Bu ay içinde onu da yap-işlet-devret modeliyle ihale edilebilmesi için Yüksek Planlama Kurulu'na çıkaracak" diye konuştu.
Bornova Viyadüğü ve Belkahve Tüneli'ni tamamladıklarını da söyleyen Arslan, "Otogarı Turgutlu'ya kadar bağlamış olacağız. 25 kilometrelik otoyolla İzmirlilerin yaşamını kolaylaştırdığımız gibi ticaretin de önünü açmış olacağız. 2018'de otoyolun tamamını bitirdiğimizde İzmir sadece Egenin incisi olarak kalmamış olacak" diye konuştu.

Aliağa-Çandarlı-Bergama Demiryolu ihalesi 21 Mart’ta

Yüksek hızlı tren projesinin Salihli-Manisa arası bölümünün ihalesinin de yakında tamamlanacağını ifade eden Arslan, Aliağa-Çandarlı-Bergama demiryolu bağlantısı çalışmaları hakkında da şunları söyledi:

"Trenlerimiz Çandarlı'dan Bandırma'ya, oradan tren üzerinden inmeden vagonlar Tekirdağ'a oradan da Avrupa'ya gidebilecek. Aliağa-Çandarlı-Bergama-Demiryolu inşaatıyla ilgili ihale sürecini başlattık, 21 Mart'ta tekliflerini alıyoruz."

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler