Aydın Nazilli’de inşaatçılar tedirgin, yeni proje yok

Aydın Nazilli’de faiz indirimleri sonrası yapımı tamamlanmış konut kalmazken bölgede faaliyet gösteren müteahhitler yeni projeye başlamaya çekiniyor.

Nazilli Ticaret Odası 10. Grup Komite Başkanı emlakçı Güler Kurudere Akbaş, faiz indirimi sonrası Nazilli’de yapımı tamamlanmış binaların önemli bir kısmının satıldığını ancak belirsizlik nedeniyle müteahhitlerin yeni proje yapmadıklarını söyledi.

Güler Kurudere Akbaş, ilçede inşaat sektörünün son durumunu değerlendirdi. Nazilli Belediyesi’nde 2017 yılı için 782 adet, 2018 yılı için 522 adet ve 2019 yılı için 193 adet yapı ruhsatı verildiğini, bu veriler ışığında inşaat sektörünün alarm durumunda olduğunun görüldüğünü söyledi. Akbaş, Son 20 yılda Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli bir faktör olan inşaat sektörünün 2017 yılına kadar iyi durumda gözükürken daha sonraki döviz kurundaki oynamalar ve konut kredisi faizlerinin artmasının inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini hatırlattı.

“Kamu kurumları kolaylık göstermeli”

Güler Kurudere Akbaş, inşaat sektörünü yeniden canlandırmak için yapılan çalışmaları ise şöyle anlattı: “2019 yılında müteahhitlerin sınıflandırılmalarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılmış ve inşaatı ilgilendiren yeterlilik belgeleriyle de sektör vatandaşın gözünde yeniden güven tazeledi.

2019 yılının 2. yarısında bankaların faiz indirimiyle birlikte piyasalara yeniden umut doğdu ve hareketlilik başladı. Devletimizin ve belediyelerimizin inşaat sektörüne vereceği destekler ve göstereceği kolaylıklar, ülke ekonomisine, belediyelerimize ve vatandaşımıza doğrudan olumlu bir şekilde yansıyacaktır.”

Yeni proje yok

İnşaat sektörünü yeniden hareketlendirmek amacıyla geçtiğimiz aylarda konut faizlerinin düşürülmesi sayesinde konut satışlarının arttığına dikkat çeken Akbaş “Yapımı tamamlanmış ve oturma ruhsatı almış yeni dairelerin yüzde 60’a yakını satıldı ama yapımı bitmemiş inşaatlar nakit akışı olmadığı için kaldı.

Yıllardır sektörün içinde olan ve güven inşa etmiş olanlar dışındaki müteahhitler zor durumdalar. Elindeki dairelerini satmış olanlar ise yeni projelerini ya durdurdular ya da küçülttüler. Bazıları ise işlerine ara vermeyi uygun gördüler” diyerek piyasadaki nakit akışının yetersizliğine dikkat çekti.

Filiz Özdemir-Ses Gazetesi

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler