Aydın-Denizli Otoyolu’nun maliyeti 900 milyon lira

ÇED Raporu çalışmalarına 2 yıl önce başlanan Aydın – Denizli Otoyolu, 900 milyon liraya mâlolurken devamında 130 km.lik Denizli – Burdur Otobanı yapılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ÇED süreci 2014 yılında başlatılan ve 2023 yılına kadar tamamlamak istediği Aydın-Denizli Otoyolu ve Malzeme Ocakları Projesi'nde ihale aşaması yaklaşılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan ÇED Raporu incelemeye alınırken 168 km'lik yolun yaklaşık 90 km'lik kısmı Aydın'da 78 km'lik kısmı da Denizli sınırları içerisinde kalıyor.

Burdur'a da uzanacak

Aydın – Denizli Otoyolu'nun devamında yaklaşık 130 km.lik Denizli - Burdur Otoyolu projesi yer alacak. Denizli Burdur Otoyolu projesi, Aydın Denizli Otoyolu Denizli Çevre Yolu Kesiminden başlayacak şekilde planlandı.

Aydın-Denizli Otoyolu'nun geçtiği noktalar

Maliyetinin 900 milyon liraya mal olması beklenen Aydın-Denizli Otoyolu ve Malzeme Ocakları Projesi Aydın-Muğla Devlet Yolu'nun İzmir-Aydın Otoyolu'nu kestiği noktadan başlıyacak. Aydın-Denizli Devlet Yolu'nun İmamköy mevkiinde biten Aydın Çevre Yolu'nun yaklaşık 2,3. kilometresinden ayrılarak Dalama üzerinden Yenipazar'a ulaşacak.

Büyük Menderes Nehri'nin güneyinden Hamidiye ve Yazırlı yerleşkelerinin kuzeyinden Kuyucak İlçesi'nin güneyine ulaş hat, Kuyucak-Karasu Devlet Yolu'nu köprülü kavşakla geçecek. Otoyol, Karapınar'ın kuzeyinden Azizabat ve Yamalak yerleşkelerinin güneyinden kıvrılarak Kuyucak-Buharkent arası Devlet Yolu'na paralel seyredecek. Daha sonra buradan uzaklaşan yol, Sarayköy mevkiinde tekrar Devlet Yoluna yaklaşacak.

Sarayköy'ün güneyinden Sarayköy-Denizli Devlet Yolu'na paralel devam eden Otoyol, Sarayköy-Denizli Devlet Yolu'nu Denizli'nin yaklaşık 2 km. yakınında keserek Kumkısık mevkiine ulaşacak.

Buradan itibaren Denizli'yi çevreleyen Otoyol, Çeltikçi-Pamukkale Milli Parkı – Kocadere ve Kocabaş mevkiinden geçerek Afyon-Çardak ayrımına ulaşacak. Honaz'ın kuzey batısından geçerek Karateke Köyü'nün güneybatısında son bulacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler