Avrasya Tüneli’nden ilk 14 saatte geçen araç sayısı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli’nden ilk 14 saatte 23 bin 938 aracın geçtiğini açıkladı.

Avrasya Tüneli'nin açılışından bu yana yapılan geçişler hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Türk insanının iyi şeylere olan merakına vurgu yaparak Avrasya Tüneli'nden ilk 14 saati kapsayan 07.00-21.00 arasında, yani 14 saatte Asya yakasından Avrupa yakasına 10 bin 938 aracın geçtiğini kaydetti.

Ayrıntıları paylaşan Bakan Arslan, "Avrupa yakasından Asya yakasına ise 13 bin araç geçti. Yani ilk günde toplam 23 bin 938 araç geçmiş oldu. 23 Aralıkta ise saat 18.00 itibarıyla Asya yakasından Avrupa'ya 8 bin 888 araç, Avrupa yakasından Asya yakasına ise 9 bin 808 araç olmak üzere 18 bin 696 araç geçmiş. Tünel, saat 21.00'a kadar açık oluğuna göre dünkü yaklaşık 24 bin mertebesini bulmasını umuyoruz." ifadesini kullandı.

"Selfie iyi ama tehlikeli, trafik aksıyor

Türk insanının gurur projesi olan Avrasya Tüneli'ni kullanana sürücüleri uyaran Bakan Arslan, fotoğraf çekimlerini tehlike arz ettiğine dikkat çekti.

Bakan Arslan tünelden geçerken fotoğraf çekmek için durmamalarını rica eden Bakan Arslan, "Elbetteki gurur projelerini fotoğraflamak, öz çekim yapmak güzeldir. Ancak trafiği çok aksatıyor, başka insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. İstirhamımız odur ki durup özellikle fotoğraf çekmesinler, trafiği tehlikeye sokmasınlar." dedi.

'Bağlantı yollarını da zamanla öğreniriz'

Tünel yoluna girmek için biraz zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bakan Arslan, "Bir de tabii ki bağlantı yollarını insanlarımız henüz çok bilmedikleri için biraz zaman kaybıyla tünele giriyorlar. Eminim önümüzdeki süreçte her gün geçişler katlanarak artacak. Dünden beri bizi arayanlar memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Belki muhalif olanlar bile tüneli kullandıktan sonra 'Evet iyi ki yapılmış kısa sürede işimize gidebiliyoruz, eve daha erken gidebiliyoruz' diyorlar. Tünelimiz inşallah insanlarımıza hayırlı olur." dedi.

1 Ocaktan itibaren küçük arabalara 16.5 lira

Geçiş fiyatlarına açıklama getiren Arslan, "31 Aralık'a kadar küçük araçlar 15 liradan, minibüsler 22,5 liradan geçecek. Geliri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın sürdürdüğü şehit ve gazi ailelerine yardım kampanyasına aktarılacak. 1 Ocaktan itibaren de 1 yıl geçerli olmak üzere otomobiller 16 lira 50 kuruş, minibüsler ise 24 lira 75 kuruş olarak düzenlenecek" diye konuştu.

Cüneyt Çelik, Günay Nuh/AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler