Atatürk Havalimanı’na TOKİ girecek

Bakan Kurum, Atatürk Havalimanı’nın taşınmasıyla birlikte açılacak 13 milyon metrekarelik alanı TOKİ’nin millet bahçesi yapacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Atatürk Havalimanı’nın bir kısmının taşındığına dikkat çekerek, Ancak bir kısmında özel ve kargo uçaklarının devam edeceği bir süreç var, onların hepsi üçüncü havalimanımıza taşınana kadar. O sürece kadar mevcutta bir pisti korumak zorundayız. Taşınma işlemi bittikten ve arazi bize teslim edildikten sonra oranın imalatını da TOKİ ile yapacağız. Yaklaşık 7-8 milyon metrekaresini ilk etapta, akabinde 12 milyon metrekareye çıkartacağız. Yapıma 2019 yılı içerisinde başlamayı planlıyoruz, 2020'ye kadar belli bir etabını teslim edeceğiz" dedi.

Central Park'ın 3.5 katı olacak

Kurum, Atatürk Havalimanı'nın millet bahçesi yapıldıktan somaki haliyle ilgili olarak "Central Park'ın tam 3.5 katı, Londra'daki Hyde Park'm da 8 katı büyüklüğünde olacak" dedi. Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nin yerine de millet bahçesi yaptıklarına değinen Kurum, "Önümüzdeki hafta temelini atıyoruz. 2019'da büyük bir kısmı tamamlanır ama 2020'de teslimini ederiz" diye konuştu.

Sözcü

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler