Arman Özver’i ve kariyerini yakından tanıyalım

Türkiye’ye Century21’i getiren, Sotheby’s International Realty Türkiye’de genel müdürlüğü üstlenen Arman Özver, olgun duruşu ile sektörde dikkat çeken isimler arasında yer alır.

İstanbullu bir ailenin oğlu olan Arman Özver, 17 Mayıs 1958'de Samsun Bafra'da doğdu. 1977 yılında İstanbul English High School'u tamamladı. Sonrasında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden ve İÜ Uluslararası İş İdaresi’nden mezun oldu.

Çalışma hayatına 1983 senesinde Enka İnşaat’ta, Yeniköy Termik Santralında inşaat mühendisi olarak başladı. Askerlik görevi sonrası Torno - Yöntaş J.V, Türk - İtalyan ortak projesi olan Moda Kolektör Tüneli’nde şantiye şefi olarak çalıştı. Bostancı ile Kadıköy Evlendirme Dairesi arasında inşa edilen 5 metre çapında İSKİ’nin kollektör tüneli projesinde yer aldı.

Kemer Country kadrosunda görev aldı

1987 senesinde 3200 dönümlük Kemer Country’ye inşaat müdür yardımcısı olarak geçti. Arman Özver, 1998 yılına kadar bu projede sırasıyla satış ve pazarlama müdürlüğü yaptı.

10 yıldan fazla çalıştığı Kemer Country’de satış ve pazarlamadan sorumlu olduğu yıllarda yıllık ortalama 80-82 milyon dolarlık satış cirolarına ulaştı.

4 yıllık bir çalışmadan sonra firmanın sahibi işadamı Esat Edin, proje geliştirme bölümünde inşaat ve pazarlama eğitimli insanların olması gerektiği fikri ile Özver’i proje geliştirme bölümüne aldı. Bu dönemde Amerika’dan en iyi mimarlarla çalışıldı. Yeni Kemer mahallelerinin geliştirilmesinde konsept değişikliğine gidildi.

Bu süreçte , Yalıkonaklar ve Lale Kasrı mahalleleri ile Kemer Country 2. etap olarak tanımlanan komşu arazilerin ek proje geliştirme işlerini tamamladı.

1998’de Uzel Holding’in gayrimenkul şirketine genel müdür olarak geçen Özver’in yönetimindeki şirketlerin sayısı zamanla 4’e yükseldi. İki yıllık bir çalışma ile 2000 yılında Century 21’i Türkiye’ye getirdi. Bu firma halen Uzel Holding bünyesinde aktif olarak devam ediyor. 2002'ye kadar devam eden bu süreçte Bodrum Xuma Beach Clun, Bodrum L'Ambiance otel yönetimi, Stç. Petesburg ve Korsika'da proje geliştirme işleri gibi farklı görevler üstlendi.

2002’de Uzel’de ayrılan Özver, yetkin olduğu yurtdışı danışmanlık ve proje pazarlama işlerine yöneldi. Bu dönemde yurtiçinde Selenium Twins , Selenium Panorama, Elysium Residences (Bomonti) , Elysium Garden , Crystal Park (Pendik) , White Life (Şekerpınar) , Belkıs Konakları (Demirciköy), Beylikevler (Beylikdüzü), Moment Beştepe (Ankara), Kartal Wings , yurtışında ise Cipriani & Bratiore ortaklığının Miami'deki Cipriani Residences gibi projelerin satışını gerçekleştirdi veya satış & pazarlama konusunda danışmanlık hizmetleri verdi.

Aynı dönemde, başta S.Arabistan'dan Al Fozan grubu olma üzere Dubai, Bahreyn ve Katar'dan birçok ortadoğulu yatırımcı gruba gayrimenkul geliştirme konusunda danışmanlık hizmetleri verdi.

Arman Özver proje satışına farklılık getirdi

Bu alanda farklı bir yaklaşım sergileyen Özver, “Projeyi geliştirme aşamasında uygun arazi temin etmeyi, proje geliştirmeyi ve nihayetinde satış ve pazarlamasını üstlenmeyi” içeren bir hizmet konsepti geliştirdi. Bu dönemde projenin satışı, pazarlanması, mimari kısmı, fonksiyonelliği ve çözümleri gibi unsurları hesaba katarak en baştan itibaren kurguya müdahil oldu. Bu yaklaşım şu anda piyasada farklı gruplar tarafından uygulanıyor ve sağlıklı bir yöntem olarak tavsiye ediliyor.

Amerikalıların tavsiyesi üzerine…

Century 21’in ve Sotheby's International Realty - Türkiye’nin isim hakkına sahip olan New Jersey’deki Realogy Holdings Corp, 2010’da Türkiye’deki yatırımcıları Hitay Holding’e Özver’i tavsiye etti. Bunun üzerine Hitay’a genel müdür olarak geçti ve 3 yıl çalıştı.

2010 senesinden bu yana yerli ve yabancı yatırımcılara gerek lokal gerekse uluslararası pazarda yatırım danışmanlığı yapmakta, proje bazında satış ve pazarlama hizmetleri vermekte ve sınırlı sayıda kişi ve ailelere varlık yönetimi danışmanlığı yapıyor.

1994 yılından bu yana eşi Elif Özver ile evli olup, çiftin Öykü ve Alp adlı iki çocukları bulunuyor.

Şu anda Farilya Asia’nın satışını yürüten Özver aynı zamanda yabancı yatırımcılara özel olarak Türkiye’deki danışmanlık hizmeti sunuyor.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler