Ankara’ya yeni metro hatları yapılıyor

Başbakan Binali Yıldırım Yenimahalle’de yaptığı seçim mitinginde Ankara’ya yeni metro hatları yapılacağını kaydetti.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Yenimahalle Hastane Metro Durağı önünde düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Ankara'ya yeni metro hatları yapılacağını, zira başkentin Türkiye'nin kalbi olduğunu dile getirdi.

Yenimahalle'nin, "Ankara'nın medarıiftiharı" olduğunu söyleyen Yıldırım, "AK Parti iktidarı olarak liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile beraber bu yola çıktığımızda Ankara, Yenimahalle hep bizimle beraber oldu, beraber bu yolları yürüdük, beraber yağan yağmurda ıslandık." diye konuştu.

"Günün, yeni bir zafere imza atma günü" olduğunu belirten Yıldırım, "Ağzı olan konuşuyor, bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Yapan da konuşuyor, hiçbir işi, hiçbir eseri olmayan da." ifadelerini kullandı. Yıldırım, AK Parti'nin, 15 yılda dağ gibi sorunları dağ gibi hizmete dönüştürdüğünü söyledi.

15 Temmuz’da Yenimahalle’nin kadınları en ön saftaydı

Bu sırada vatandaşların "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı üzerine Yıldırım, "Ay yıldızlı bayrağımız şehitlerin kanıyla bu hale geldi. Hilalimiz bağımsızlığımızın sembolü, yıldızımız her bir şehidimizin nişanesi. Dolayısıyla bu bayrağın üzerine başka bayrak çekilir mi? Bu bayrak, 15 Temmuz'da o alçak darbe girişiminde Yenimahallelilerin, ak kadınların, gençlerin elindeydi. Meydana indiniz, bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz. Alçaklara hak ettiği dersi verdiniz." diye konuştu.

Ankara hızlı trenin başkenti oldu

Başbakan Yıldırım, Ankara'ya 16 yılda 116 milyar lira yatırım kapsamında 95 bin toplu konut, 466 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını anlattı. Yıldırım, "Ankara aynı zamanda Cumhuriyet'in başkenti olmasının yanında hızlı trenin de başkenti oldu. Ankara'dan Eskişehir'e, Konya'ya, İstanbul'a hızlı tren hatlarını yapıp hizmete aldık. Şimdi de Ankara-Sivas hattını yapıyoruz. Ankara-Afyon-İzmir hattını da yapıyoruz." bilgisini verdi.

Ankara'ya yeni metro hatları yapılıyor

Ankara'nın aynı zamanda savunma sanayinin de başşehri olduğunu, dünyada savunma sanayinde en büyük 100 şirketten üçünün Ankara'da bulunduğunu bildiren Yıldırım, "Ankara'ya yeni metro hatları, başkente yakışır 55 bin kişilik yeni stadyum, bir de millet bahçesi yapıyoruz. Türkiye'nin en büyük fuar alanını da yine Ankara'ya yapıyoruz. Bizde proje çok. Az laf çok iş. Yenimahalle'yi de bu arada unutmuyoruz." dedi.

Yenimahalle'de yapılan hizmetlere ilişkin örnekler veren Yıldırım, 8 park açıldığını, 70 bin ağaç dikildiğini, içme suyu hatlarının yenilendiğini belirtti. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hizmete girdiğini, Etlik Şehir Hastanesi yapımının devam ettiğini dile getiren Yıldırım, Hasan Doğan Stadyumu ile Batıkent Gençlik Merkezinin açıldığını, 47 okulu hizmete aldıklarını, 2002'de 42 olan sınıf mevcutlarının 28'e kadar düşürüldüğünü aktardı.

Yeni okul binaları kazandırılacak

Yıldırım, 15 yıl önce Yenimahalle'de 5 bin 400 olan öğretmen sayısının bugün 7 bin 900'e çıkarıldığını ve eğitim yatırımlarının devam ettiğini söyleyerek, 35 yeni okul yapılacağını ve iki sene içinde ilçede tekli eğitime geçileceğini ifade etti.

Sinan Uslu-Sarp Özer-Binnur Ege Gürün-AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler