Alanya Teleferiği ramazan bayramında hizmete giriyor

Türkiye’deki turizmin başkentlerinden Alanya, Ramazan Bayramı’nın birinci günü teleferiğe kavuşuyor.

Alanya Kleopatra sahilindeki Damlataş Sosyal Tesisleri ile Alanya Kalesi Ehmedek Kapısı arasında konumlanan teleferiğin son direkleri dikildi. Hattın tamamlanması ile yaz aylarında yoğunlaşan kale trafiği rahatlayacak. Böylece tarihi dokuya zarar veren büyük tur otobüslerinin Alanya Kalesi’ne çıkışına izin verilmeyecek. Tarihi yapının doğal dokusu da korunarak zarar görmesi önlenecek.

17 kabin ile hizmet verecek olan Alanya Teleferik, 900 metre hat uzunluğuna sahip. Alanya Teleferik’in Haziran ayına denk gelen Ramazan Bayramı’nın ilk günü hizmete açılması planlanıyor. Yılda 1 milyon kişinin kullanması beklenen teleferik, saatte 400-500 kişi arasında yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Dokuz milyon euroluk yatırım yapıldığını dile getiren Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, turizmin canlanacağını kaydetti. Cumbul, “Yatırımlarımızla turizmi canlandırıyoruz. Deniz turizmiyle ünlü Alanya’da kent sakinlerine ve turistlere yeni ve farklı bir deneyim yaşatacağız. Bu yatırım dış turizme olduğu kadar iç turizme de büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

Alanya Teleferiği 30 yıllık özlemi bitiriyor

Alanya Teleferik Projesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı olan tarihi Alanya Kalesi’nin ulaşım ağının iyileştirilmesine katkıda bulunacak.

Turizme yatırımın devam edeceğini kaydeden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, “Teleferik ve ahşap yürüme bandı projenin sonuna yaklaştık. 2 istasyon ve 5 direkten oluşan teleferik tesisinin alt istasyonunun montajı tamamlandı. İstasyonun çatı montajına devam ediliyor. Direklerden de 1. 2. ve 4. direğin montajı tamamlandı. Bugün de kalan son iki direğin yani 3. ve 5. direğin montajı yapılacak. Helikopterle üst istasyonun malzemeleri nakledilecek ve montajı yapılacak.” diye konuştu.

Alanya Teleferiği yapılırken doğa tahrip edilmedi

Alanya Teleferik Projesi’nde doğal yaşam korunarak tek bir ağacın bile kesilmesine izin verilmedi. Teleferiğin gondollarını taşıyan 2 dev direk ile istasyonun tüm malzemeleri, helikopter destekli bir operasyonla dikildi.

3 ülkede 60 teleferik yaptı

3 ülkede 60 adet teleferik ve türevi tesisin yapımına imza atan Teleferik Holding, ilk yatırımını Bursa’da yaptı. Firmanın Bursa’daki teleferiği 9 km’lik kesintisiz hat uzunluğu ile ‘dünyanın en uzun teleferik hattı’ unvanına sahip bulunuyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler