Akıllı şehir projesi Çanakkale’ye yatırımı artıracak

Şehrin tamamen akıllı teknolojilerle donatılmasını öngören projenin detayları, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda bir raporla paylaşıldı. Okyay, Çanakkale’nin göç veren bir şehirden, genç nüfus ithal eden bir şehir haline dönüştüğünü belirterek, 2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Troya Yılı” ilan edilmesinin önemine işaret etti. […]

Şehrin tamamen akıllı teknolojilerle donatılmasını öngören projenin detayları, Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay ile TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda bir raporla paylaşıldı. Okyay, Çanakkale'nin göç veren bir şehirden, genç nüfus ithal eden bir şehir haline dönüştüğünü belirterek, 2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca "Troya Yılı" ilan edilmesinin önemine işaret etti. Okyay, ikinci aşamaya geçilecek olan proje ile ulusal ve uluslararası şirketlerin bölgeye yatırım için geleceğini, bu yatırımların da 'akıllı şehir' projesine uygun yapılacağını anlattı.

Projeye ilgi çok fazla

Çanakkale'nin yenilenebilir enerjiyle ilgili imkânlarının fazla olması nedeniyle projeye kaynak aktarmak isteyenler bulunduğuna işaret eden Okyay, "Bütün bunları entegre edip, hepsini şemsiye altına toplamayı arzu ediyoruz. Her şeyin içinde olacağız diye iddiamız yok. Zaten bundan faydalanan tarafta görüyoruz kendimizi" şeklinde konuştu. Faruk Eczacıbaşı ise Çanakkale'nin geleneksel ve coğrafi konumundan ötürü yüksek potansiyele sahip bir şehir olduğunu belirterek, "Bu bizim ilk attığımız adım" dedi.

İbrahim Acar/Sabah

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler