Akıllı Metro Hattı’nda test sürüşleri başladı

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasındaki Akıllı Metro Projesi test ediliyor.

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olma özelliği taşıyan Akıllı Metro Projesi test ediliyor. AA muhabirinin aldığı bilgi göre,Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasında hizmet verecek olan Akıllı Metro Projesi, 20 kilometrelik hat 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak.

ÜÇ İLÇEDEN GEÇECEK

Hattın tamamlanmasıyla Anadolu yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro, sürücüsüz hizmet verecek ve vatandaşların güvenliği için "peron kapı" sistemini kullanacak. Üç ilçeden geçecek metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon yer alacak.

SAATTE 65 BİN YOLCU TAŞIYACAK

Çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğü metro inşaatında yaklaşık 3 bin personel görev alıyor. Anadolu Yakası ulaşımında önemli rol oynayacak 20 kilometrelik metro hattı, 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. 126 vagonla hizmet verecek metro hattı, saatte tek yöne yaklaşık 65 bin yolcu taşıyabilecek ve böylelikle günde 2,3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

30 AĞUSTOS'TA TAMAMLANACAK

Projenin 30 Ağustos'ta tamamlanması hedefleniyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler