Akçalı Permolit Boya, MEB ile birlikte ustalara sertifika veriyor

Akçalı Boya’nın markası olan Permolit Boya ve Milli Eğitim Bakanlığı, sertifikalı boya ustaları yetiştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Permolit Boya, bir araya gelerek sertifikalı boyacılar yetiştirmek üzere birlikte sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi. İş güvenliğinin yanı sıra boya uygulama ve meslek ustalığı alanlarında yüzlerce kişilik bir sertifika programı gerçekleştirecek olan Milli Eğitim Bakanlığı ve Permolit Boya, özellikle eğitimi olmayan profesyonel ya da yarı profesyonel boyacıları sertifikalandıracak. Profesyonel ve yarı profesyonel çalışan ancak bir eğitim geçmişi bulunmayan meslek erbabının yanı sıra bu alanlarda çalışmak isteyen herkesin katılımı hedefleniyor.

Yeni yapılan yasal düzenlemelerle boyacılar için artık sertifika sahibi olmaları mecburiyet taşırken yapılan sertifika programına katılım ücretsiz olacak. Ekim ayında başlanması planlanan program, Zincirlikuyu Meslek Lisesi atölyelerinde teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Eğitimde kullanılacak kıyafet ve malzemeler Permolit Boya tarafından temin edilecek.

Eğitimler, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere farklı gün ve saatlerde programlanarak, katılımcılara zaman anlamında esneklik sağlanacak. Katılımcılar, tercih ettikleri programa göre eğitimi 2 veya 4 haftada tamamlayıp Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını almış olacaklar.

Eğitimlerde neler olacak?

Programda 24 saat süreli “İşçi Sağlığı Mevzuatına Uymak ve İş Güvenliği Önlemlerini Almak” dersi ve 16 saat süreli “Boya İşleri” eğitimleri verilecek. Toplam 40 saatlik eğitim programına, sertifika almak isteyen herkes katılabilecek.

Sertifika alan boya ustaları yasal bir zorunluluğu yerine getirmiş olmalarının yanı sıra sektörde iş bulma imkanlarını da genişletecek. Ayrıca, verilen iş güvenliği eğitimleriyle de meslek hayatlarını daha güvenli ve risklerden uzak sürdürmeleri sağlanmış olacak.

Başvuru formları Akçalı A.Ş. Web sitesinde (www.akcaliboya.com.tr/permolit) yayınlanıyor. Ayrıca, Permolit Boya satış noktalarından da form alıp doldurarak başvurmak mümkün.

Türkiye’de hemen hemen her sektörde ne yazık ki eğitimsiz ve alaydan yetişen ustalar olduğuna dikkat çeken Akçalı A.Ş. CEO’su Akın Akçalı, “Mesleki uygulamalarda ve iş güvenliği konularında birçok yetersizlik söz konusu. Boyacılık da bunlardan birisi. Biz doğru uygulamaların, yeni kanunlara uygun olarak, gerekli donanımlara sahip boya ustaları tarafından, iş güvenliği şartları gözetilerek yapılmasını istiyoruz. Bu program sadece bir başlangıç. Sektörel ve toplumsal olarak sosyal sermayeyi güçlendiren projelrde yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Reklam filminde Ciciş Kardeşler oynamıştı

Permolit Boya yaklaşık iki yıl kadar önce Çiciş kardeşler diye tanıdığımız Esra ve Ceyda Ersoy’un oynadığı bir Permolit Boya reklam filmi hazırlatarak televizyonlarda kullanmışlardı.