Abdi İpekçi Spor Salonu yıkımında asbest tehlikesi

İstanbul’da kentsel dönüşümle birlikte ortaya çıkan asbest tehlikesi Abdi İpekçi Spor Salonu yıkımıyla tekrar gündeme gelmeye başladı.

Zeytinburnu'nda çevre halkı, asbest kontrolü yapılmadığı iddialarıyla tedirginlik yaşıyor. Asbest korkusuyla veliler, çevrede yer alan bazı okullara çocuklarını göndermiyorlar.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; bir hafta önce Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıkım çalışmalarını durdurduğu iddialarıyla gündeme gelen asbest şimdi de Zeytinburnu’ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımında ortaya çıktı.

2010'da yasaklanmıştı

Eskiden tüm Türkiye’de kullanılan asbestin üretimi ve kullanımı 2010 yılında yasaklandı. Ancak bu tarihten önce inşa edilen binaların büyük bölümünde asbest kullanıldığı söyleniyor. Bu nedenle İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında halen risk altında sayılıyor.

Toz hali büyük risk

Bu kanserojen madde, bina yıkımlarında toza dönüştüğünde büyük risk haline gelebiliyor. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı kararla 2013 Nisan ayından bu yana bina yıkımları İstanbul’da patlatıcı madde yerine iş makineleriyle gerçekleştiriliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 1

  • Merhaba, Abdi İpekçi Spor salonunun yakınında bulunan Belediyeye ait eski yüzme havuzunun yıkım kararı ve ihalesi sonuçlanmıştır. Havuzun yapımında Asbest kullanılmış olma ihtimali çok yüksek. Belediye bu konuda ihaleye kontrol şartı koyup koymadığı belli değil. Çevrede 3 okul ve 3 adet hastene bulunuyor. Saygılarımla,

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler