3. Havalimanı ödüle doymuyor

İstanbul yeni havalimanı projesi, 2016 Dünya Mimarlık Festivali’nde ‘Gelecek Projeler-Altyapı’ kategorisinde tasarım ödülü aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanı terminal binasının 2016 Dünya Mimarlık Festivali'nde ‘Gelecek Projeler-Altyapı’ kategorisinde tasarım ödülü aldığını belirterek "Ödül alan terminal binası, dünya çapında tek çatı altındaki en büyük terminal binası özelliği taşıyor" dedi.

Rakipleri dişliydi

Arslan, Dünya Mimarlık Festivali'nde 60'ı aşkın ülkeden 300'ün üzerinde projenin yarıştığını ifade etti. AA'nın haberine göre, festivalde yarışan projelerin mimari planlama, tasarım, estetik, operasyonel konular ve inşa edilebilirlik kriterlerine göre değerlendirildiğini söyleyen Aslan, İstanbul yeni havalimanının, yarışmada Londra Well-line, Şanghay Caravanserai Havalimanı, Güney Kore Uluslararası Jeju Havalimanı, Riyad Olaya Metro İstasyonu, Stuttgart Merkez İstasyonu, Varşova Tren İstasyonu, Çin San Shan Köprüsü gibi projeleri geride bıraktığını ifade etti.

Daha önce de kontrol kulesi ödül almıştı

Almanya'nın başkenti Berlin'de dünya çapında mimar ve tasarımcıları bir araya getiren festivalde ödül alan terminal binasının İngiliz Scott Brownigg firmasının öncülüğünde, Türkiye'den Fonksiyon ve TAM/Kiklop'un desteğiyle tasarlandığı. Daha önce de İstanbul yeni havalimanının hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası, 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülüne layık görülmüştü.

Tamamlandığında dünya çapında sıfırdan yapılan en büyük havalimanı özelliği taşıyacak olan proje, 350'den fazla noktaya uçuşla ilk etapta yıllık 90 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacak.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler