3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü 3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi için düğmeye bastı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD İşletmesi İstanbul’un çatalca Arnavutköy ilçelerinde kullanılacak olan 3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi için 2 milyar 627 milyon 600 bin TL’lik bir bütçe ayırdı.

Ulaşım ihtiyacını karşılayacak

Avrupa Yakası Arnavutköy ve Eyüp İlçeleri içerisinde yer alan Akpınar, İhsaniye, Odayeri, Baklalı, Zafer, Karaburun sınırı içerisinde inşa edilen 3. Havalimanı’nın ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere 3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi tasarlandı. Proje kapsamında planlanan güzergahının belirlenmesinde jeolojik özellikler, yerleşim yerlerinin durumu, çevresel etkiler, su yapıları, güzergah üzerindeki mevcut ve planlanan demiryollarının konumu vb. etkili olurken proje güzergahında topoğrafya ya da alan vasfının uygun olmadığı kısımlar tünel ya da viyadük ile geçilmesi planlandı.

3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi, İstanbul İli, Çatalca ve Arnavutköy İlçeleri sınırları içerisinde yaklaşık 20 km 300 metre (Km: 40+300 – 60+600) uzunluğundaki ana hat ve müselles hatları kapsayacak. Güzergah ekseni merkez olmak üzere sağından ve solundan 1.000’er metrelik olmak üzere toplam 2bin metrelik koridor ÇED inceleme alanı olarak belirlendi.

Kanal İstanbul’u köprü ile geçecek

3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu güzergahı, 3. Havaalanı –Halkalı Demiryolu Projesi ile bağlantı yaparak başlayarak Kanal İstanbul’u 1.105 metre uzunluğundaki asma köprü ile geçilecek. Akabinde Ispartakule - Çerkezköy Demiryolu Projesi ile bağlantı yaparak son bulacak. 3. Havalimanı Müselles - Çatalca Demiryolu Projesi kapsamında toplam uzunluğu 7.490 metre olan 4 adet tünel, uzunluğu 100 metre olan 1 adet viyadük inşa edilecek.

İstasyonu olmayacak

3. Havalimanı Müselles - Çatalca Demiryolu güzergahı, 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu Projesi ile bağlantı yaparak Arnavutköy İlçesi Fatih Mahallesi’nde başlamakta Kanal İstanbul’u asma köprü ile geçerek (L = 1.105 m) Ispartakule - Çerkezköy Demiryolu Projesi ile bağlantı yaparak Çatalca İlçesi, Ferhatpaşa Mahallesi’nde son bulacak. Projede istasyon yer almıyor.
Güzergah; 20+300 km’lik ana hat (40+300- 60+600 km) ve proje güzergahı başında 3 adet müselles hat (toplam; 4+396,72 km), proje güzergahı sonunda 1 adet müselles hat (1+967,645 km) olmak üzere toplam 4 adet müselles hattan (6+364,365 km) meydana gelecek.

Yolcu ve yük taşıyacak

Bu hatta yolcu ve yük taşırken elektrikli ve çift hat olacak. Yolcu trenin hızı 200 km/sa olurken yük treni saatte 80 km/sa hız yapacak. Güzergah boyunca; 4 tünel, 1 viyadük, 1 asma köprü, 20 menfez, 11 alt geçit ve 2 üst geçit yer alacak.

Kapasitesi ne olacak?

3. Havalimanı Müselles-Çatalca Demiryolu Projesi, 200 milyon yolcu kapasiteli 3. Havalimanı’nın ulaşım aksında önemli bir konumda yer alacak olup, 3. Havalimanı’na şehir içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. Projenin güzergah 26.664,365 metre, kapladığı alan ise 386 bin 633 metrekare olacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler