3. Havalimanı metrosu 4,8 milyar TL’ye mal olacak

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul 3.Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projesi için ilk adımı attı. Projenin maliyeti 4,8 milyar TL olarak açıklandı.

3.Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projesi için ilk adım atıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün Eyüp ve Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde yapılması planlanan 3. Havalimanı projesine raylı sistem ile ulaşımın sağlanması yapımını planladığı İstanbul 3.Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı projesinin detayları belli oldu. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece, ilçe sınırları içerisinden geçecek yaklaşık 66 kilometrelik İstanbul 3.Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projesi, 4 milyar 845 milyon 600 bin TL yatırıyla hayata geçecek.

İlk etap 2018’de bitecek

Toplam 13 istasyon ve 21 teknik hacim yapısından oluşması planlanan projenin 7 istasyon, 12 teknik hacim yapısı ve tünel inşaatını kapsayan ilk etabı 2016-2018 yılları arasında, 6 istasyon, 9 teknik hacim yapısı ve tünel inşaatını kapsayan ikinci etabı ise 2018-2021 yılları arasında bitirilecek.

8 raylı sistem ile entegre olacak

3. Havalimanına hızlı erişim sağlanacak şekilde şehrin önemli toplu taşım aktarma merkezleri ve kent içi raylı sistem hatlarıyla entegre edilecek olan hattın Gayrettepe- 3.Havalimanı yönünde uzunluğu yaklaşık 33 kilometre, 3.Havalimanı-Halkalı yönünde ise 33 kilometre olması planlanıyor. Proje ile kent merkezi ile 3. Havalimanı arası ulaşım süresinin yaklaşık 30 dakika olacağı tahmin ediliyor. İstanbul 3.Havalimanı Raylı Sistem hattı, Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe’de, Hızlı Tren ile Havalimanı’nda, Sultangazi-Arnavutköy Hattı ile Arnavutköy’de, Kirazlı-Metrokent-Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir’de, Bakırköy-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy’de, Kayaşehir-Başakşehir-Olimpiyatköy Tramvayı ile Olimpiyatköy’de, Kirazlı-Halkalı Metrosu ile Halkalı’da, Marmaray Projesi ile Halkalı’da entegre olacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler