290 kişilik dev metrobüsler geliyor

İBB’nin talebiyle Bursa’da bir firma tarafından imal edilen, 3 kabinli, 290 kişi kapasiteli metrobüsler, onay işlemi tamamlanınca İstanbul’da trafiğe çıkacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için Bursa'da bir firma tarafından üretilen dev metrobüsler, yıl sonuna kadar tamamlanacak olan test ve onay işlemlerinin ardından İstanbullulara hizmet etmeye başlayacak. AA’nın haberine göre, metrobüs yolu taşıma kapasitesini yüzde 40 civarında artıracak olan 3 kabinli ve 290 kişi kapasiteli metrobüslerle İstanbul trafiğinde rahatlama sağlanması amaçlanıyor.

Uzunluğu 25 metre

Dav metrobüsleri üreten otomotiv fabrikasının Genel Müdürü Remzi Baka, 2014'te İBB’nin talebi üzerine, metrobüsün tasarımına ve üretimine başladıklarını belirterek "25 metre uzunluğunda, 290 kişi kapasiteli metrobüs aracını geliştirdik. Yıl sonuna kadar metrobüsün testlerini ve homologasyon (onay) işlemlerini bitireceğiz" açıklamasında bulundu. Yeni geliştirdikleri metrobüslerin şu anda kullanılanlardan daha gelişmiş olduğuna dikkat çeken Baka, İstanbul'daki metrobüs hattında şu anda 190 kişilik yaklaşık 480 araç çalıştığını ve ortalama 750 bin yolcu taşındığını söyledi. Buna karşılık yeni araçlarda kapasitenin 290 kişi olduğunu anlatan Baka, “Yeni metrobüslerle İstanbul'daki mevcut taşıma kapasitesini yüzde 40 civarında artıracaktır" dedi.

Dizel, elektrikli ve hibrit modelleri var

İstanbul'daki metrobüs hattındaaraçlarının bazen trafikte ters yönde gittiğini ve bu nedenle zaman zaman can kayıplarının da yaşandığı büyük kazalar olabildiğini hatırlatan Remzi Baka, bu sorunu ortadan kaldırmak için aracı çift kapılı olarak tasarladıklarını açıkladı. Yeni araçları dizel, elektrikli ve hibrit olarak üç ayrı modelde geliştirdiklerini de ifade eden Baka “Yıl sonunda bu araçlarımızı İstanbul metrobüs hatlarında görmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler